BURMISTRZ BRONI SIĘ ZESTAWIENIEM KTÓRE… POTWIERDZA ZASADNOŚĆ OSKARŻEŃ?

BURMISTRZ BRONI SIĘ ZESTAWIENIEM KTÓRE... POTWIERDZA ZASADNOŚĆ OSKARŻEŃ?

Dzisiaj (07.11.2019r.) burmistrz Ostródy opublikował na swoim profilu Facebookowym i na stronie Urzędu Miasta zestawienie mające na celu odeprzeć oskarżenia radnych sugerujące, że spółki miejskie przekazują, cytujemy ”rzekę pieniędzy” na biznesy powiązane z burmistrzem. Defensywa burmistrza się nie powiodła, wręcz przeciwnie, takim zestawieniem Zbigniew Michalak sobie bardziej zaszkodził.

Zacznijmy od tego, że zestawienie nie wyjaśnia nam właściwie nic w kwestii finansowania podmiotów powiązanych, obecnie więzami krwi z burmistrzem. Zestawienie obrazuje tylko sumę przekazanych pieniędzy dla różnych beneficjentów ze wszystkich spółek w latach 2013-2019. Brakuje wszystkiego co najważniejsze: podziału na poszczególne lata, podzielenia jednostek przekazujących środki. Nie sposób ustalić kto, komu, kiedy i jakie kwoty przekazywał. Przecież radnym chodziło o pieniądze przekazywane na biznesy rodzinne Zbigniewa Michalaka za jego kadencji. Burmistrz teoretycznie odnosi się do oskarżeń radnych, ale z drugiej strony z niewiadomych przyczyn przedstawia finansowania w latach 2013-2019 (nie o te lata radni pytali). To zestawianie ma dużą wartość jako ogólny materiał poglądowy i ciekawostka, ale w żadnym stopniu nie odpiera zarzutów radnych.

W kontekście całej sytuacji warto tutaj przytoczyć jedną rubrykę, która mówi nam, że w latach 2013-2019 łącznie na podmioty powiązane z burmistrzem spółki przekazały około 53 000zł. Pod koniec listopada PWiK przekazało informację radnym o wpłacie 30 000zł do w\w podmiotów w 2019 roku (MABK, MPEC i Żegluga nie podały kwot). Jaki z tego wniosek? Wychodzi na to, że za panowania Zbigniewa Michalaka wypłacono więcej pieniędzy z jednej spółki niż przez pięć poprzednich lat ze wszystkich razem wziętych na rodzinne biznesy burmistrza. Dlatego można przyjąć, że to zestawienie bardziej burmistrzowi szkodzi. Chociaż patrząc na ten dokument niczego nie można być na 100% pewnym.

Cały czas czekamy na obiecaną przez Zbigniewa Michalaka transparentność. Pamiętacie co mówił na molo zaraz po wygranych wyborach? Wszystko miało być czarne na białym, miało być odcięcie od polityki. Rzeczywistość jednak weryfikuje te słowa w nieprzystępny dla włodarza sposób.

Poniżej zestawienie.

BURMISTRZ BRONI SIĘ ZESTAWIENIEM KTÓRE... POTWIERDZA ZASADNOŚĆ OSKARŻEŃ?

 

 

Dodaj komentarz

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.