ZWRACAJMY UWAGĘ NA TO, CO ROBIĄ NASZEJ DZIECI

ZWRACAJMY UWAGĘ NA TO, CO ROBIĄ NASZEJ DZIECI

W trosce o dobro i bezpieczeństwo osób małoletnich oraz nieletnich policjanci apelują o właściwą i szybką reakcję na niepokojące sygnały dotyczące zachowań dzieci i młodzieży. Okres ferii świątecznych i związana z tym duża ilość czasu wolnego sprzyjają eksperymentowaniu przez dzieci i młodzież z różnymi środkami psychoaktywnymi i alkoholem. Zwracajmy uwagę i wykazujmy zainteresowanie tym co robi nasze dziecko.

Duża ilość wolnego czasu w okresie przerwy w zajęciach lekcyjnych oraz ,,świąteczny nastrój” sprzyjają eksperymentowaniu przez dzieci i młodzież z różnymi środkami psychoaktywnymi i alkoholem, nie przewidując skutków ich zażycia. Alkohol i środki psychoaktywne to poważne zagrożenie dla dziecka.

Zgodnie z Ustawą o postępowaniu w sprawach nieletnich- spożywanie alkoholu oraz innych środków psychoaktywnych przez osoby niepełnoletnie jest przejawem demoralizacjii a jeśli ta sytuacja się powtarza sprawa może być skierowana do Sądu Rodzinnego.W razie stwierdzenia u nieletniego nałogowego używania alkoholu lub innych środków odurzających sąd może orzec umieszczenie go w szpitalu lub w innym zakładzie leczniczym.

Młody człowiek, niedojrzały zarówno fizycznie jak i emocjonalnie ponosi przede wszystkim skutki zdrowotne ekperymentowania z alkoholem. Skutki społeczne ponosi on sam, jego rodzina, bliscy i w konsekwencji całe społeczeństwo.

ZWRACAJMY UWAGĘ NA TO, CO ROBIĄ NASZEJ DZIECINa co powinno się zwrócić uwag? Co powinno zaniepokoić rodzica /opiekuna?

 • wygląd oczu (zaczerwienione spojówki lub brzegi powiek, łzawienie, opadnięcie powieki, nadmierne rozszerzenie lub zwężenie źrenic, powolna reakcja źrenic na światło, oczopląs przy wpatrywaniu się w stały punkt);
 • złe samopoczucie, brak chęci do życia, depresja;
 • stany euforyczne, gadatliwość a następnie otępienie i apatia;
 • zmiana nawyków żywieniowych – brak apetytu lub objadanie się;
 • kłopoty w szkole, wagary, pogorszenie ocen;
 • próby wyłudzania lub podbieranie pieniędzy na nieokreślone wydatki;
 • nieuzasadnione ataki złości, agresji;
 • wychodzenie z domu na krótko, poprzedzone dzwonkiem domofonu lub telefonem od nieznanej osoby;
 • wprowadzenie do słownictwa nowych zwrotów, często niezrozumiałych dla dorosłych, tzw. slangu narkotykowego;
 • pojawienie się w domu nowych akcesoriów, typu lufki, sreberka, małe woreczki z zamknięciem strunowym, tzw. dilerki, itp.;
 • zmiana zapachu ciała.

Do najczęściej spotykanych skutków pojawiających się w trakcie i po zażyciu tzw. dopalaczy możemy zaliczyć:

 • bóle głowy, migrena;
 • kołatanie serca (przyspieszone tętno często sięgające 200, duszności, ból w klatce piersiowej;
 • agresja, zaburzenia koordynacji ruchowej, drżenie rąk;
 • nudności, wymioty, biegunka;
 • zmęczenie, osłabienie, brak zdolności koncentracji;
 • reakcje alergiczne;
 • myśli samobójcze, omamy;
 • napady lęku, halucynacje;
 • nadmierna wrażliwość na dźwięki i światło.

Jak należy się zachować? Co robić, jeśli na podstawie obserwacji zrodzi się podejrzenie, że dziecko zażywa środki psychoaktywne lub alkohol?

Po pierwsze, nie należy reagować zbyt gwałtownie. Złość lub próby rozwiązania siłowego mogą spowodować gwałtowne reakcje, zwłaszcza, jeśli niedawno przyjęło środek odurzający (atak serca, silny atak paniki, duszności).
Jeśli dziecko jest uzależnione, należy motywować je do leczenia i poszukać sprawdzonego ośrodka, jeśli będzie gotowe na leczenie. Najlepiej najpierw wysłuchać, co młody człowiek ma do powiedzenia, starając się zrozumieć jego trudności i problemy. Groźby i kary przynoszą krótkotrwałe i powierzchowne rezultaty. Konieczne jest zdobycie zaufania dziecka oraz nawiązanie z nim lepszego kontaktu.

Aby rozwiać podejrzenia, że dziecko być może sięga po narkotyki, można wykonać odpowiednie badania. Do przeprowadzenia odpowiednich testów wystarczy próbka moczu lub śliny, które można zbadać przy pomocy specjalistycznych narkotesterów, które są dostępne w aptekach stacjonarnych lub w Internecie. Niestety, w przypadku tzw. dopalaczy, ich wykrycie w organizmie, tym bardziej konkretnej psychoaktywnej substancji, nie jest tak łatwe do stwierdzenia, gdyż skład tzw. dopalaczy jest nieznany i ulega modyfikacjom.

W trosce o dobro i bezpieczeństwo osób małoletnich oraz nieletnich Policja apeluje o właściwą i szybką reakcję na niepokojące sygnały dotyczące zachowań dzieci i młodzieży, które najczęściej prowadzą do demoralizacji i przestępczości osób nieletnich. Wiele spraw, które z pozoru – zwłaszcza dla młodego człowieka – wydają się błahe, jak te dotyczące przejawów demoralizacji, trafiają na drogę sądową.

Dlatego też rodzice i opiekunowie powinni poświęcać więcej czasu i uwagi swoim dzieciom, rozmawiać o ich problemach dając poczucie wsparcia i zrozumienia, co może ustrzec je przed niebezpiecznym eksperymentowaniem.

Rodzice/opiekunowie – zwracajcie uwagę na to co robią wasze dzieci !

 

Gdzie szukać pomocy:

800 060 800 Infolinia Głównego Inspektora Sanitarnego

116 111 Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży

800 100 100 Telefon dla rodziców i nauczycieli w sprawie bezpieczeństwa dzieci

800 12 12 12 Dziecięcy telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka

Dodaj komentarz

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.