SPOTKANIE Z MIEDZIORYTEM W MIEJSKIEJ BIBLIOTECE PUBLICZNEJ W OSTRÓDZIE

2019-02-28 18:00 - 19:30
Biblioteka Publiczna Miejska, Adama Mickiewicza, Ostróda, Polska
Address: Biblioteka Publiczna Miejska, Adama Mickiewicza, Ostróda, Polska

28 lutego zapraszamy na spotkanie z prof. dr hab. Grzegorzem Keczmerskim, prof. zw. Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, artystą grafikiem, kierownikiem Pracowni Rysunku na Wydziale Malarstwa i Rysunku UAP.

Liczba miejsc ograniczona – prosimy o zapisy pod nr telefonu: 89 642 29 73

Grzegorz Keczmerski urodził się w Ostródzie. Studia w PWSSP w Poznaniu (obecnie Uniwersytet Artystyczny) w latach 1983 – 1989, od 1992 r. jest pracownik dydaktycznym UAP.

„Miedzioryt jest dla mnie dyscypliną mającą swą własną dynamikę. Możliwe są odkrycia w indywidualnych doświadczeniach, choć myślę, że problemy mogą być podobne jak pięćset lat temu. By wyrazić to samo do dyspozycji mam jedno narzędzie – rylec. Fascynuje mnie fenomen rygoru techniki i nieskrępowanej możliwości działań nieobwarowanych żadnym nakazem, swobodna kreacja, która nie musi być realizacją z góry narzuconego planu. Może być nieprzewidywalnym łańcuchem działań i otwarciem na przypadek. Przy swojej precyzji śladu i pozornych ograniczeniach daje nieograniczone możliwości i bogactwo środków wyrazu. W technice miedziorytu znaczącą rolę odgrywa czas, a sam proces i dojrzewanie koncepcji, poszczególne stany obrazu, wymagają powrotów, oglądu poszczególnych etapów pracy i wielokrotnego dotykania płyty narzędziem. Tradycyjna droga prowadząca od rysunku do dzieła graficznego związana jest z opracowaniem matrycy w taki sposób, aby uzyskać efekt zbliżony do modelu rysunkowego. Ale co się stanie, gdy zrezygnuję z tego wzoru i rytowanie potraktuję jak otwarty proces, a rylec jak narzędzie rysujące? Tworzenie miedziorytów bez konieczności odtwarzania, kopiowania rysunków, moim zdaniem, z pewnością wyzwala koncentrację inną od tej, która towarzyszy przenoszeniu rysunku na język graficzny”
http://leksykonkultury.ceik.eu/index.php/Grzegorz_Keczmerski

„Zajmuję się rysunkiem i grafiką warsztatową. Dominującą techniką w mojej pracy artystycznej jest miedzioryt, technika, którą bardzo rzadko uprawiają współcześni graficy. Cała moja twórczość poświęcona jest problemom miejsca i czasu. Metoda jaką posługuję się w mojej pracy, w głównej mierze, oparta jest na improwizacji. Interesuje mnie otwarty proces tworzenia obrazu łączący przypadek, ryzyko, ale również i dyscyplinę. Swoje prace prezentowałem na wystawach w Polsce i zagranicą, m.in. w Niemczech, Finlandii, Estonii, Hiszpanii, Czechach, na Litwie i Ukrainie.”
http://uap.edu.pl/uczelnia/kadra/keczmerski-grzegorz/