NOWATORSKA OPERACJA USUNIĘCIA WĘZŁÓW CHŁONNYCH W SZPITALU MIEJSKIM W OLSZTYNIE

NOWATORSKA OPERACJA USUNIĘCIA WĘZŁÓW CHŁONNYCH W SZPITALU MIEJSKIM W OLSZTYNIE

W olsztyńskim Szpitalu Miejskim trwa nowatorska operacja usunięcia węzłów chłonnych u 46-letniej pacjentki chorej na nowotwór macicy.

Nowość polega na tym, że kobieta operowana jest metodą laparoskopową z wykorzystaniem najnowocześniejszego na świecie sprzętu, który został na próbę sprowadzony do szpitala – wyjaśnia profesor Marcin Jóźwik kierownik Katedry Ginekologii i Położnictwa UWM oraz koordynator Oddziału Ginekologii i Ginekologii Onkologicznej i Położnictwa Szpitala Miejskiego w Olsztynie.

Dotychczas większość nowotworów kobiet było operowanych przy otwarciu brzucha, teraz dominującą rolę przejmuje laparoskopia. Wiele chorób nowotworowych może być operowanych z użyciem laparoskopii. Zaletą tej metody jest nie tylko większa szansa na wyleczenie nowotworu, ale i szybsza rekonwalescencja po operacji. Pacjentka może wyjść ze szpitala już następnego dnia po operacji. Operacja jest skomplikowana i potrwa około 5 godzin.

Klinika Ginekologii Miejskiego Szpitala w Olsztynie jest jednym z pierwszych ośrodków w Polsce, w którym wykonuje się taką operację u kobiet chorych na nowotwory narządu rodnego.

źródło; Radio Olsztyn

 

Dodaj komentarz

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.