ŚMIECIOWE JEDZENIE BARDZIEJ ŚMIERCIONOŚNE NIŻ PALENIE

ŚMIECIOWE JEDZENIE BARDZIEJ ŚMIERCIONOŚNE NIŻ PALENIE

Eksperci przekonują, że problemem nie jest śmieciowe jedzenie, które jemy, a zdrowe jedzenie, którego nie jemy. Tym samym wzywają do globalnej kampanii, której celem ma być jeszcze większa promocja zdrowej diety. Podczas gdy cukier i tłuszcze trans są szkodliwe, więcej zgonów spowodowanych jest brakiem zdrowej żywności w naszej diecie, wynika z badania Global Burden of Disease przeprowadzonego przez Institute of Health Metrics and Evaluation (IHME) w Seattle.

Ataki serca, udary, cukrzyca typu 2. w dużej mierze są konsekwencją niewłaściwej diety. Eksperci podkreślają, że zmiana sposobu odżywiania może zapobiec jednemu na pięć przedwczesnych zgonów. Chociaż diety różnią się od siebie w zależności od kraju, jedzenie zbyt małej ilości owoców i warzyw oraz zbyt duża ilość sodu (sól) stanowiły połowę wszystkich zgonów.

Zamiast próbować przekonać ludzi do ograniczenia cukru, soli i tłuszczu, co było „głównym celem debaty na temat polityki dietetycznej w ciągu ostatnich dwóch dekad”, lepiej byłoby promować zdrowe opcje, podkreślają eksperci.

„Ogólnie rzecz biorąc, w rzeczywistości ludzie dokonują substytucji. Kiedy zwiększają konsumpcję czegoś, zmniejszają konsumpcję innych rzeczy” – powiedział dr Ashkan Afshin z IHME, główny autor badania. „Nawet w krajach, które stosują dietę śródziemnomorską, obecnie spożycie wielu innych produktów spożywczych nie jest optymalne” – dodał.

W badaniu przyjrzano się 15 różnym składnikom odżywczym. Głównymi czynnikami ryzyka było spożywanie zbyt dużej ilości soli i zbyt małe spożycie produktów pełnoziarnistych, owoców, orzechów i nasion, warzyw i kwasów tłuszczowych omega-3. Inne rozważane czynniki ryzyka odnosiły się do dużej ilości czerwonego i przetworzonego mięsa i słodkich napojów oraz niskiej zawartości błonnika.

Uboga odżywczo dieta jest odpowiedzialna za 10,9 mln zgonów wśród dorosłych – choroba sercowo-naczyniowa była główną przyczyną, a następnie nowotwory i cukrzyca. Dla porównania palenie tytoniu przyczyniało się do 8 mln zgonów, a wysokie ciśnienie krwi było związane z 10,4 mln zgonów.

Tom Sanders, emerytowany profesor z King’s College London, zauważa jednak, że badanie kładzie większy nacisk na poszczególne składniki diety niż na ogólną dietę. „Otyłość jest głównym czynnikiem ryzyka wystąpienia cukrzycy typu 2., jak również raka, a dowody naukowe potwierdzające ten związek są silne. Otyłość wynika m.in. z dostarczania wraz z pożywieniem większej ilość energii niż jest to konieczne. Problemem jest również tendencja do prowadzenia bardziej osiadłego stylu życia, co zaburza równowagę między poborem energii a jej wydatkowaniem” – wyjaśnia.

Dr Christopher Murray, dyrektor IHME i jeden z autorów, powiedział: „To badanie potwierdza to, co wielu myślało od kilku lat, że zła dieta jest odpowiedzialna za więcej zgonów niż jakikolwiek inny czynnik ryzyka na świecie”. (PAP Life)

Źródło: PAP Life

Dodaj komentarz

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.