SZPITAL DZIECIĘCY STOLICĄ LASEROTERAPII. RUSZYŁO MIĘDZYNARODOWE SZKOLENIE LEKARZY

SZPITAL DZIECIĘCY STOLICĄ LASEROTERAPII. RUSZYŁO MIĘDZYNARODOWE SZKOLENIE LEKARZY

W olsztyńskim Szpitalu Dziecięcym trwają  międzynarodowe warsztaty z laseroterapii. To największe tego typu wydarzenie w kraju w ostatnich latach. Szkolenie prowadzą specjaliści z Wojewódzkiego Szpitala Dzięcięcego w Olsztynie.

Kilkudziesięciu specjalistów z Polski oraz kilkunastoosobowa delegacja lekarzy z Ukrainy przyjechała do Olsztyna doskonalić się w stosowaniu najnowocześniejszych laserów w leczeniu różnego rodzaju schorzeń u dzieci. Ta metoda leczenie to szansa na mniej bólu i szybszy powrót do zdrowia dla małych pacjentów.

Trzydniowe warsztaty i sympozjum pt „Odczarujmy lasery” rozpoczęły się dziś warsztatami praktycznymi, które polegają na omawianiu na żywo prowadzonych zabiegów pokazowych z użyciem laserów najnowszej generacji. Obraz z zabiegów wraz z komentarzem operującego transmitowany jest do sali konferencyjnej. Warsztaty otworzył prof. Janusz Bohosiewicz, Krajowy Konsultant w dziedzinie Chirurgii Dziecięcej oraz dr Wojciech Choiński, ordynator Klinicznego Oddziału Chirurgii i Urologii Dziecięcej naszego szpitala i jednocześnie przewodniczący komitetu organizacyjnego wydarzenia.

Zastosowanie terapii laserem daje lepszy efekt leczniczy, znacznie zmniejsza utratę krwi, ogranicza obrzęk przy zabiegach resekcyjnych (podczas których usuwamy chorą część ciała lub jej fragment), zmniejsza zapotrzebowanie na leki przeciwbólowe – mówi dr Wojciech Choiński, ordynator Oddziału Klinicznego Chirurgii i Urologii Dziecięcej Szpitala Dziecięcego w Olsztynie. – Jednym z podstawowych zastosowań lasera jest leczenie malformacji, potocznie nazywanymi „naczyniakami płaskimi”, które występują u około 2,8 proc. noworodków i nierzadko obejmują znaczne obszary ciała. Występujące najczęściej na twarzy i szyi, naczyniaki stanowią widoczny defekt estetyczny. Laser znajduje również zastosowanie m. in. w skojarzonym leczeniu naczyniaków wczesnodziecięcych, blizn przerostowych i bliznowców.

Leczenie z użyciem laserów, także w olsztyńskim Szpitalu Dziecięcym, przeżywa w ostatnich latach dynamiczny rozwój. Dzięki dotacji celowej z budżetu państwa, szpital wprowadził w 2018 r. nowoczesne lasery w chirurgii do leczenia naczyniaków płaskich i zmian na skórze (np. guzków i brodawek) oraz w hematologii i onkologii dziecięcej do profilaktyki i leczenia zapalenia błony śluzowej jamy ustnej w przebiegu chemioterapii.

Dzięki użyciu laserów możliwe jest leczenie takich schorzeń jak naczyniaki, malformacje, guzy, blizny potrądzikowe i pooperacyjne oraz szereg innych. Użycie tej metody daje wiele korzyści pacjentowi.,

Dodaj komentarz

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.