Co to znaczy, że organizm jest zakwaszony?

Co to znaczy, że organizm jest zakwaszony?

Często obecnie słyszymy o zakwaszeniu. A co to oznacza, że organizm jest zakwaszony? Czy to tylko moda, czy naprawdę ma istotne znaczenie?

Zdania na ten temat są bardzo zróżnicowane, więc warto dowiedzieć się więcej. Równowaga kwasowo-zasadowa jest podstawą zdrowia. Utrzymanie odpowiedniego pH krwi ma najważniejsze znaczenie dla prawidłowego transportu tlenu. W warunkach fizjologicznych krew jest lekko zasadowa i ma pH 7,35-7,45. Organizm utrzymuje ten odczyn aby mogło odbywać się krążenie i erytrocyty mogły transportować tlen powiązany z hemoglobiną. Obniżenie tego odczynu powoduje stan zwany kwasicą. Rzadko obserwujemy taki stan, gdyż jest to stan zagrażający życiu. Organizm, aby utrzymać homeostazę czyli równowagę wykorzystuje różne mechanizmy regulacyjne, aby utrzymać stałe pH krwi. We krwi znajdują się odpowiednie substancje zwane buforami, które utrzymują ten stan równowagi. W ciężkich stanach chorobowych może czasami dojść do zaburzeń, które uniemożliwiają wyrównanie samodzielne tych parametrów. Na ogół jednak nie mamy tak dramatycznych stanów. Obecny styl życia oraz odżywiania powoduje jednak powstawanie przewlekłego utajonego zakwaszenia organizmu. Jak dowodzą badania jest to stan który prowadzi do powstania wielu stanów chorobowych.

Co sprzyja zakwaszeniu organizmu?

Współczesna dieta wiąże się z nadmiarem białka oraz cukru w pożywieniu. Niedostatecznie strawione białko powoduje powstawanie amoniaku, który mimo że jest zasadą powoduje znaczne zakwaszenie organizmu gdyż przenikając do wątroby zużywa dużą ilość energii, aby zamienić go do mocznika który może być wydalony z organizmu. Amoniak jest bowiem bardzo toksyczny. Nadmiar cukrów, szczególnie przy niedostatecznym zaopatrzeniu w tlen spalany jest w drodze fermentacji beztlenowej w efekcie którego powstaje kwas mlekowy. Sytuacje stresowe, tak powszechne obecne, też powodują zakwaszenie organizmu. Wszystkie te stany prowadzą do powstawania nadmiaru kwasów. Ten nadmiar kwasów musi być zobojętniony, aby doprowadzić do odpowiedniego stanu równowagi.

Do czego prowadzi przewlekłe zakwaszenie?

Ten stan prowadzi do powstanie wielu stanów chorobowych. Organizm chcąc utrzymać homeostazę i zobojętnić powstałe kwasy zużywa zasób minerałów. Zobojętniając kwasy powstają sole, które muszą być wydalone. Niezobojętnione kwasy odkładane są także w tkance łącznej, prowadząc do zwyrodnienia tych tkanek.

Przewlekłe zakwaszenie prowadzić może do powstania:

  • osteoporozy
  • dny moczanowej
  • choroby zwyrodnieniowej stawów
  • fibromialgii
  • kamicy nerkowej
  • cukrzycy
  • chorób nowotworowych

Przewlekłe zakwaszenie organizmu jest przyczyną wielu poważnych chorób. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat przeczytaj książkę Norberta Treutweina „Zakwaszenie nieznana przyczyna wielu chorób”

Lekarz Waldemar Pawłowski

 

 

Dodaj komentarz

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.