MORĄG: DZIEŃ ŚWIADOMOŚCI ALIENACJI RODZICIELSKIEJ

2018-04-25 15:00 - 19:00
Morąg, Polska
Address: Morąg, Polska

W dzisiejszych czasach, gdzie problem rozpadu rodziny staje się coraz powszechniejszy, nasila się również zjawisko alienacji rodzicielskiej, chociaż należy zaznaczyć, że również w rodzinach pełnych gdzie są oboje rodzice problem ten może również występować a związany jest najczęściej z niedojrzałością emocjonalną jednego z partnerów, bądź różnego rodzaju zaburzeniami. W trakcie rozwodu, problemy związane z alienacją rodzicielską potrafią się nasilać.

Alienacja rodzicielska – to, według amerykańskiego psychiatry sądowego dr Douglasa Darnalla, zespół świadomych lub nieświadomych zachowań prowadzących do powstawania zaburzeń w relacji pomiędzy dzieckiem, a drugim rodzicem. Stosowane metody alienacji rodzicielskiej – to manipulowanie przekonaniami, postawami, emocjami (m. in. strachem i lękami dziecka), szantaż emocjonalny, utrudnianie kontaktów dziecka z drugim rodzicem oraz inne negatywne działania, prowadzące do niszczenia ich wzajemnych relacji, kierowane w kierunku poddawanego alienacji rodzicielskiej dziecka lub/i rodzica. Może przyczyniać się do powstawania u dziecka zaburzeń zdrowotnych, emocjonalnych, rozwojowych i dotyczących zachowania.

Do niektórych negatywnych efektów alienacji rodzicielskiej dla dziecka inny amerykański psychiatra sądowy dr. Daniel J. Rybicki, z doświadczeniem sądowym na poziomie stanowym i federalnym zaliczył (za dr Philipem Michaelem Stahlem) takie skutki jak: problemy w relacjach i budowaniu związków intymnych, problemy w panowaniu nad gniewem i wrogością w relacjach, problemy psychosomatyczne, problemy ze snem i z jedzeniem, luki w psychice i nadmierna zależność, konfliktowe podejście do autorytetów, poczucie uprawnienia do własnej wściekłości prowadzące do alienacji społecznej.

Z kolei prof. Edward Kruk z University of British Columbia wskazuje (za dr Amy Baker) na występowanie u dzieci poddawanych alienacji rodzicielskiej niskiego poczucia własnej wartości, braku zaufania, depresji oraz podatność na uzależnienia, co spowodowane jest utratą zdolności do dawania i przyjmowania miłości od rodziców.

Ten katalog negatywnych skutków nie jest wyczerpujący. Możemy do niego zaliczyć również m. in. stany lękowe czy tendencje samobójcze, towarzyszące przez całe życie problemy z tożsamością, choroby psychiczne, zaburzenia seksualne w dorosłym życiu, problemy neurotyczne, inne problemy psychosomatyczne takie jak: bóle głowy, brzucha, astma i problemy z przemianą materii.

Należy podkreślić, że alienacja rodzicielska to przemoc wobec dziecka i tak też powinna być traktowana!

Podczas procesu alienacji rodzicielskiej możemy zauważać również takie mechanizmy typowe dla destrukcyjnych sekt jak totalitaryzm, przemoc i psychomanipulacje kierowane wobec dziecka, wspomagane jednocześnie, w innych sytuacjach, nasilonym okazywaniem temu samemu dziecku miłości, czasem w destrukcyjnej formie.

W  Polsce problem ten jest bagatelizowany przez Sądy Rodzinne oraz instytucje które powinny zajmować się ochroną i dobrem dziecka a za sytuację jakiej doświadczają dzieci są obarczani oboje rodzice a najczęstszym tłumaczeniem zaistniałej sytuacji jest  konflikt między rodzicami.

W dniu Świadomości Alienacji Rodzicielskiej chcielibyśmy naświetlić coraz powszechniejszy problem jakim jest oddzielenie dzieci od jednego z rodziców. Wyrazić swój protest przeciwko destrukcyjnym zachowaniom i postawom wobec dzieci. Pokazać, że postawa pełna miłości, zrozumienia i akceptacji ze strony obojga rodziców jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania emocjonalnego i społecznego dzieci oraz uwrażliwić społeczeństwo na krzywdy jakie doznaje dziecko w wyniku alienacji rodzicielskiej.

  • W artykule wykorzystano fragmenty książki Macieja Wojewódki „ Dziecko, rodzic i rozwód oraz alienacja rodzicielska”

Dlatego wszystkich ludzi, którym nieobojętny jest los dzieci, zapraszamy 25 kwietnia(środa) 2018 roku o godz. 15.00 do Centrum Morąga – Plac obok Kina Narie aby wspólnie z nami pokazali, że jest nas wiele. Pomóżmy dzieciom i zabierzmy głos, gdyż one są zbyt słabe  a często również nieświadome i nie są w stanie bronić się przed tak wyrafinowaną formą przemocy jaką jest alienacja rodzicielska.

W programie min.

  • Pokaz koreańskiej sztuki walki taekwondo
  • Konkurs na najlepszą pracę plastyczną na temat: „ W czasie wolnym razem z tatą i mamą”
  • Puszczanie baniek mydlanych
  • Stowarzyszenie biegowe „Finisz” Morąg przygotowało bieg rodzinny.
  • Rozdawanie materiałów na temat problemu jakim jest Alienacja Rodzicielska