Wolny Uniwersytet RzeczJasna – STACJA FILOZOFIA

2016-05-21 17:00 - 2016-05-21 19:00
Ostróda, Słowackiego, Polska Ostróda, Słowackiego, Polska

Co oznaczają nasze słowa? Na najbliższym spotkaniu z cyklu „Stacja Filozofia” skupimy się na podstawowym problemie filozofii języka.

Czym jest znaczenie? Codziennie używamy setki słów, w różnych kontekstach. Język jest nawet podstawą naszych myśli, czy to oznacza jednak, że nie mamy problemu ze znajdywaniem znaczenia słów którymi się posługujemy? Dlaczego tak wiele dyskusji rozpoczyna się od sporu o definicje? Zapoznamy się z odpowiedziami na te pytania wypracowanymi przez wielkich filozofów na przestrzeni wieków. Spróbujemy również wypracować własne stanowisko, bo kto wie, może tym razem coś odkryjemy?

Sobota, 21 maja 2016
godzina 17.00
Dworzec RzeczJasna

Related upcoming events

 • 2017-03-28 11:00 - 2017-03-28 15:00

  W dniu 28 marca o godz. 11:00 w Sali Wielofunkcyjnej odbędzie się spotkanie autorskie z Grzegorzem Kasjaniukiem.

  Już po raz drugi będzie on gościł w bibliotece, tym razem jednak temat spotkania będzie dotyczył książki „Gietrzwałd – 160 objawień Matki Bożej dla Polski i Polaków na trudne czasy”. Autor opowiada w niej o niezwykłości tego miejsca i o własnych doświadczeniach z nim związanych:

  To miejsce uzdrowiło mnie, przywróciło na łono Kościoła. Uderzyło swoją mocą i emanacją duchowości. Miałem poważne kłopoty ze zdrowiem. Groziła mi operacja. Postanowiłem oddać się w Gietrzwałdzie pod opiekę Maryi i dokonał się cud – ingerencja chirurga nie była potrzebna. Na pamiątkę przechowuję skierowanie na stół operacyjny.
  Rozpoczęła się moja niezwykła, duchowa przemiana. Sądziłem, że zaczynam odkrywać pieczołowicie skrywaną dzisiaj przed światem tajemnicę cudownych zdarzeń. Okazało się, że odkryłem na nowo siebie, a konkretnie – na nowo się narodziłem. Zawierzyłem Niepokalanie Poczętej, a przez nią i jej Synowi.”

  Grzegorz Kasjaniuk jest dziennikarzem, publicystą i ewangelizatorem związanym z Polskim Radiem Olsztyn. Był redaktorem portalu wNas.pl i dyrektorem Radia Profeto. Oprócz tego publikuje w prasie katolickiej. Serdecznie zapraszamy na spotkanie i rozmowę z autorem.

 • 2017-03-30 17:00 - 2017-03-30 19:00

  Temat nowotworów u dzieci zostanie omówiony na wykładzie"Nie nowotworom, u dzieci - Rodzicu, dostrzeż objawy!". Odbędzie się on 30 marca o godzinie 17.00 w sali gimnastycznej Zespołu Szkół Salezjańskich w Ostródzie, na ul. Św. Dominika Savio 1.

  Rodzice uzyskają odpowiedzi na takie pytania jak: Dlaczego nie powinno się uciekać od tematu nowotworów u dzieci? Jak w walce z nowotworami u najmłodszych pomaga edukacja w tym zakresie? Jakie objawy u dziecka powinny obudzić czujność rodzica?

  Gdyby nowotwory u dzieci były rozpoznawane we wczesnych stadiach zaawansowania choroby, można byłoby wyleczyć niemal każde dziecko. Ten fakt zainspirował twórców projektu „NIE nowotworom u dzieci – Rodzicu dostrzeż objawy”  do rozpoczęcia szeroko zakrojonej akcji edukacyjnej wśród rodziców dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. “Razem chrońmy tych, których kochamy najbardziej” - to dewiza ich działań.
  Podczas spotkania prowadzące - studentki Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego i członkinie Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Medycyny IFMSA-Poland - opowiedzą słuchaczom o pierwszych symptomach choroby nowotworowej u dziecka, zaprezentują objawy i zachowania, które powinny wzbudzić szczególną czujność rodzica oraz podkreślą rolę obserwacji jako najlepszego sposobu na odpowiednio wczesne wykrycie choroby. Wszystko to, aby osiągnąć niezwykle istotny cel, jakim jest sprawienie, by to trudne zagadnienie przestało być tematem tabu, a przekazywane rodzicom informacje były rzetelne i zrozumiałe.

  Projekt powstał we współpracy z Fundacją Ronalda McDonalda, prowadzącą od 2005 roku ogólnopolski program badań USG „NIE nowotworom u dzieci”. Dzięki jedynemu w Europie ambulansowi z najnowocześniejszym sprzętem na pokładzie z badań przesiewowych skorzystało już ponad 40 000 dzieci.

 • 2017-03-30 18:00 - 2017-03-30 20:00

  Zapraszamy na ciekawe spotkanie z historią.