PIETRZWAŁD GOŚCINNY DLA ROLNIKÓW

Pietrzwałd okazał się gościnny w tym roku dla rolników gminy Ostróda. W sobotę 3 września odbyły się tu gminne dożynki, które tradycyjnie rozpoczęły się mszą św. w  kościele p.w. św. Piotra w Okowach. W eucharystii wzięli udział kapłani, poczty sztandarowe, goście i mieszkańcy. Całość obchodów uświetniła orkiestra Ochotniczej Straży Pożarnej z Turznicy.

DSCN0431_wmPo mszy jej uczestnicy w uroczystym korowodzie przemaszerowali na pobliski plac dożynkowy, gdzie zaplanowano świecką część obchodów. W roli gospodarzy wystąpili wójt gminy Bogusław Fijas oraz wszyscy mieszkańcy Pietrzwałdu, wraz z mieszkającym tu starostą Andrzejem Wiczkowskim. W obchodach wzięli udział m.in.: sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa – poseł Zbigniew Babalski, marszałek województwa Gustaw Marek Brzezin, starosta ostródzki Andrzej Wiczkowski, radni, sołtysi i wielu innych przedstawicieli organizacji, zakładów pracy oraz gminnych. Jednak najważniejszymi gośćmi byli rolnicy, dla których dożynki to czas podziękowań i zasłużonego odpoczynku po żniwach.

Honory starostów dożynek pełnili Danuta Blajda i sołtys Pietrzwałdu Marcin Jabłonowski.

Zgodnie z tradycją przekazali oni chleb dożynkowy wójtowi , który w swoim przemówieniu, podkreślił i podziękował rolnikom za trud i ciężka pracę. Następnie chleby dożynkowe zostały rozdane sołtysom sołectw wchodzących w skład gminy Ostróda, a także zaproszonym gościom.

DSCN0487_wmWójt Gminy Ostróda wyróżnił najlepszych rolników z terenu gminy. Otrzymali je: Wojciech i Magdalena Mituniewicz, Ewa i Wiesław Świniarski, Krystyna Kopiacka, Zofia i Adam Grusanc, Helga Godlewska, Marek Chrzanowski, Dariusz Borucki, Stanisław Blajda, Jan Kołodziejczyk oraz Agnieszka Podlaszewska.

Poszczególne sołectwa przygotowały piękne stoiska, które cieszyły się olbrzymim powodzeniem. Chętni  mogli  skosztować na nich specjalnie na tę okazję przygotowanych potraw, a nawet nalewek. Nie zabrakło najróżniejszych zup, babek ziemniaczanych, kiełbas, wędlin, ciast, mięs i innych smakołyków. Każdy z uczestników dożynek za darmo mógł się najeść do syta i popróbować różnych przysmaków. Jedzenia dla nikogo nie zabrakło. Clou programu był pieczony prosiak, którego podziału dokonał Bogusław Fijas.

DSCN0479_wmW konkursie na najładniejsze stoisko wzięło udział 6 sołectw: Samborowo, Durąg, Brzydowo, Wysoka Wieś, Naprom i Zajączki. Według jurorów najciekawszym stoiskiem mogła pochwalić się się Wysoka Wieś, kolejne miejsca zajęły Brzydowo i Zajączki. W konkursie na najpiękniejszy wieniec dożynkowy bezkonkurencyjne okazało się Nowe Siedlisko, drugie miejsce zajął Pietrzwałd, a trzecie Samborowo.

Nie zabrakło konkursów takich jak XV Mistrzostwa Gminy w Rzucie Beretem Sołtysów czy IV Wyścig z Taczką o Złote Grabie Wójta Gminy Ostróda.

Mistrzem gminy Ostróda w rzucie beretem został Piotr Dmochewicz z Lipowa,  kolejne miejsca zajęli Patryk Łodzikowski z Wygody i Henryk Krużewski z Morlin. Wśród pań sołtysek w pierwszej trójce znalazły się Iwona Farasiewicz z Grabina, która wyprzedziła Martynę Kopiacką z Wysokiej Wsi i Grażynę Gasikowską z Glaznot.

Zwycięzcami wyścigu z taczką i posiadaczami Złotych Grabi zostali Honorata Chodakowska i Szymon Jabłoński z Bałcyn, drugie miejsce zajął duet Lucyna Perczyńska i Daniel Kopiacki z Wysokiej Wsi, zaś na trzeciej lokacie znaleźli się Monika Raczyńska i Mariusz Raczyński z Rudna.

Na scenie zaprezentowały się zespoły wokalne z Samborowa, Podlaskie Babeczki, Piątka z Plusem.

Po zakończeniu koncertów rozpoczęła się zabawa taneczna.

 

Dodaj komentarz

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.