II WARSZTATY GOSPEL NAD JEZIORAKIEM

II WARSZTATY GOSPEL NAD JEZIORAKIEM

Energia, radość, miłość, uwielbienie i dobra nowina – tak w skrócie można podsumować weekendowe wydarzenie w Iławie, czyli II Warsztaty Gospel nad Jeziorakiem (12-13.10.2019) zakończone niedzielnym koncertem finałowym w Hali Widowiskowo-Sportowej.

Czy można stworzyć dobrze brzmiący chór w dwa dni, opanować cały repertuar i zagrać koncert? Okazuje się, że tak! W II Warsztatach Gospel nad Jeziorakiem wzięło udział blisko 60 uczestników głównie z Iławy i innych miejscowości powiatu iławskiego, ale także z innych miast Polski (np. z Warszawy, Gdańska czy Ełku). Przez dwa dni ciężko pracowali nad repertuarem i wspólnym brzmieniem pod kierunkiem charyzmatycznego instruktora, dyrygenta i wokalisty z Wielkiej Brytanii, Colina Williamsa. Podczas warsztatów i koncertu chórowi towarzyszył profesjonalny zespół instrumentalny w składzie: Michał Wróblewski (kierownictwo muzyczne, instrumenty klawiszowe), Michał Lewandowski (perkusja), Jerzy Piotrowski (Hammond), Wojciech Olszewski (gitara akustyczna), Sławek Kasprzycki (gitara elektryczna), Arkadiusz Firchów (gitara basowa). Koncert finałowy był także połączony z akcją charytatywną na rzecz iławianina, Marcina Poprawskiego, chorującego na wielopostaciowego glejaka mózgu.

– W muzyce gospel nie ma zasad – przekonuje Colin Williams. W warsztatach może wziąć udział każdy, kto chce i lubi śpiewać. To żywiołowa, radosna muzyka wielbiąca Boga, w której całe ciało staje się instrumentem. Wykonawcy śpiewają, klaszczą, tupią i tańczą.

Koncert finałowy zgromadził w Hali Widowiskowo-Sportowej liczną publiczność, która żywo reagowała i brała aktywny udział w koncercie. W repertuarze znalazły się zarówno nowoczesne utwory z gatunku gospel, jak i te tradycyjne – jak na przykład śpiewany a cappella hymn „Nearer My God to Thee” („Być bliżej Ciebie chcę”). Prawdziwie radosnymi i spontanicznymi wykonawcami gospel stały się dzieci, które zapełniły scenę podczas utworu „This Train” granego na bis. – To nie jest przedstawienie. To nie jest tylko koncert. To jest uwielbienie. I wy możecie wziąć w tym udział: śpiewając, klaszcząc czy tańcząc – zachęcał Colin Williams uczestników koncertu. – O to właśnie chodzi w muzyce gospel! Tutaj publiczność również jest wykonawcą -dodaje Magdalena Wróblewska, Prezes Zarządu Stowarzyszenia Gospel nad Jeziorakiem, organizatora wydarzenia.

Warsztaty Gospel nad Jeziorakiem to dość nowa inicjatywa iławskiego stowarzyszenia. W 2018 odbyły się po raz pierwszy, wówczas chór Iława Gospel Singers pracował pod kierunkiem amerykańskiego instruktora, Briana Fentressa. W tym roku po raz pierwszy warsztaty były otwarte dla innych uczestników. W południowej czy centralnej Polsce otwarte warsztaty gospel odbywają się częściej, tam też muzyka gospel jest bardziej popularna, wykonywana przez wiele chórów. W naszym regionie ta formuła dopiero zaczyna się rozwijać. Z relacji uczestników tegorocznych warsztatów wynika, że jest to cenna inicjatywa, warta kontynuowania i propagowania.

 

Dodaj komentarz

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.