„NIEZŁOMNA, WYKLĘTA, PRZYWRÓCONA PAMIĘCI” – WYSTAWA POŚWIĘCONA „INCE”

"NIEZŁOMNA, WYKLĘTA, PRZYWRÓCONA PAMIĘCI" - WYSTAWA POŚWIĘCONA "INCE"

W dniu 18-tego maja odbyła się wystawa poświęcona postaci „Inki” – Danuty Siedzikówny.

„Postać Danuty Siedzikówny, ps. „Inka”, sanitariuszki 5 Wileńskiej Brygady AK, zamordowanej w 18 roku życia z w wyroku Wojskowego Sądu Rejonowego w Gdańsku, wyłoniła się w ostatnich latach z ubeckich archiwów i ze wspomnień żyjących jeszcze świadków jej życia. Miała być zapomniana na zawsze. Zakopana pod chodnikiem cmentarnym jak zbrodniarka, odnaleziona po latach. Na godny pogrzeb bohaterki Polacy czekali 70 lat od jej śmierci, aż do 2016 roku! Skromna sanitariuszka, szeregowiec „Inka”, stała się postacią najbardziej rozpoznawalną wśród tysięcy Żołnierzy Wyklętych.

Patronat nad wydarzeniem objął: Burmistrz Miasta Ostróda Pan Zbigniew Michalak, Senator RP Pani Bogusława Orzechowska Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku oraz Bogusław Rogalski Prezes Zjednoczenia Chrześcijańskich Rodzin. Organizatorami Akcji Serce dla Inki są: Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Koło Powiatowe w Ostródzie i Zespół Szkół Salezjańskich w Ostródzie.

Podczas otwarcia obecne były Jadwiga Łubniewska pseudonim Jagoda oraz Wanda Bortkiewicz pseudonim Basia – również łączniczki w V Wileńskiej Brygadzie AK, w której służyła Inka.

Inka została aresztowana przez UB w 1946 roku i skazana na śmierć. Wyrok wykonany został na kilka dni przed jej 18.urodzinami.

Wystawę poświęconą Ince będzie można oglądać  przez najbliższe 2 tygodnie.

 

Dodaj komentarz

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.