OBCHODY ROKU KARD. S. WYSZYŃSKIEGO W POWIATOWEJ BIBLIOTECE PUBLICZNEJ

Obchody roku kard. Stefana Wyszyńskiego w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Ostródzie

Rok 2021 został ogłoszony przez Sejm RP rokiem kard. Stefana Wyszyńskiego, a 12 września kard. Stefan Wyszyński zostanie beatyfikowany.

Z tej okazji Powiatowa Biblioteka Publiczna w Ostródzie przygotowała specjalne obchody poświęcone osobie Prymasa Tysiąclecia.

Już 7 września o godz. 17.30 zapraszamy na prelekcję Kornela Andrzejewskiego pt. „Więzień Tysiąclecia. Czas uwięzienia Prymasa Wyszyńskiego (1953-1956) przestawiony z różnych perspektyw”.

Kornel Andrzejewski – działacz kultury, kierownik klubu sportowego, były bibliotekarz. Autor wielu projektów z zakresu kultury, promocji regionu i sportu.

https://www.facebook.com/events/555858215830582

Równocześnie z prelekcją zostanie otwarta wystawa „Kard. Stefan Wyszyński – Prymas Polski” ze zbiorów kolekcji Kazimierza Jędrzeja Wosiek.

Pan Kazimierz jest znanym ostródzkim kronikarzem i kolekcjonerem pamiątek wszelakich.

Wystawa prezentuje m.in. zdjęcia, znaczki, wycinki prasowe dotyczące Stefana Wyszyńskiego z różnych okresów życia. Wystawa będzie czynna od 7 do 14 września w godzinach pracy biblioteki.

https://www.facebook.com/events/897036251215862/

Natomiast 10 września o godz. 17.30 zapraszamy na przedstawienie teatralne poświęcone kard. Stefanowi Wyszyńskiemu pt. „Pro memoria – obrazki z historii Polski” w wykonaniu Teatralnej Grupy Rapsodycznej Chrześcijańskiego Ruchu Społecznego DOBRO WSPÓLNE (aktorzy amatorzy w wieku 12-75 lat). Scenariusz i reżyseria: Anna Krystyna Andrzejewska.

Scenariusz powstał na podstawie literatury faktu( M.Balon „Prymas tysiąclecia kard.Stefan Wyszyński”, A.Micewski”Kardynał Wyszyński Prymas i mąż stanu”), literatury popularno-historycznej (Z.Śliwowa”Z Zuzeli na stolicę Prymasów” i pamiętników Wyszyńskiego („Zapiski więzienne”,”Zapiski milenijne). Zapiski są częścią kilkutonowego zbioru „Pro Memoria”. Stąd pierwszy człon tytułu spektaklu. Drugi człon nawiązuje do książki „24 obrazki z historii Polski”, którą bohater otrzymał w dzieciństwie od ojca i na której uczył się w czasie zaborów miłości do Ojczyzny. Spektakl jest skonstruowany jako ciąg obrazów(10)z narracją ilustrujących ten rozdział polskiej historii, która była udziałem,a także dziełem Stefana Kardynała Wyszyńskiego. Są to: dzieciństwo w Zuzeli i rodzina w rosyjskim zaborze, kapłaństwo i wojenna posługa w Laskach, przywództwo Kościołowi i Narodowi wobec reżimu komunistycznego, uwięzienie i opuszczenie, inicjatywy i praca podczas odosobnienia, Śluby Jasnogórskie wg Prymasa ale bez niego,Milenium. Ilustracje są symboliczne, opierają się na dramaturgii ruchu i słowa oraz na muzyce religijnej-pieśniach tamtego czasu.

https://www.facebook.com/events/897036251215862

Wszystkie wydarzenia odbędą się w Powiatowe Bibliotece Publicznej w Ostródzie przy
ul. Jana III Sobieskiego 9 (budynek CUP).

Dodaj komentarz

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.