XXII KAZIUKI WILEŃSKIE

XXII KAZIUKI WILEŃSKIE

Tradycyjnie, w niedzielne popołudnie, 23 lutego 2020 r., mieszkańcy powiatu ostródzkiego hucznie obchodzili imieniny św. Kazimierza. Obchody Kaziuków Wileńskich odbywają się od 22 lat w Ostródzie i nadal cieszą się ogromnym zainteresowaniem przybyłych gości. Zwyczajem tych uroczystości jest już symboliczne zapalenie zniczy przed tablicą przy kościele p.w. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Ostródzie, poświęconą Mieczysławowi Czerniawskiemu, wielkiemu orędownikowi Wileńszczyzny.

Zgromadzeni wzięli udział w intencjonalnej mszy świętej, po której przemaszerowano ulicami Czarnieckiego i Kościuszki do hali sportowo-widowiskowej Ostródzkiego Centrum Sportu i Rekreacji, gdzie miały miejsce główne Kaziukowe uroczystości. Orszak otwierał jadący na koniu Święty Kazimierz – Patron Polski i Litwy, powóz konny oraz poczet sztandarowy ze sztandarem Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej.
W hali, gdzie zakończył się przemarsz orszaku, na gości czekał Jarmark Kaziukowy z degustacją potraw wileńskich, ze stoiskami z Wilna, z palmami wileńskimi oraz garncarką z Glincyszek. Tu można było obejrzeć i nabyć wyroby rękodzieła. Uroczystość uświetniły występy kapeli „Ostródzianie” oraz występ gości zagranicznych – Zespołu Pieśni i Tańca „Ojcowizna”, który zaprezentował inscenizację pt.: „Stary album mówi wiele – z Wilna do polskiej niepodległości” autorstwa Bożeny Ptak. Część artystyczną uroczystości prowadził znany duet Ciotka Franukowa i Wincuk, czyli Anna Adamowicz i Dominik Kuziniewicz.
Gospodarzami wydarzenia byli m.in.: Starosta Ostródzki Andrzej Wiczkowski, Przewodnicząca Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej – Regina Sajewska oraz jego Wiceprzewodniczący – Mieczysław Jędral, a także – proboszcz Parafii pw. NPNMP ksiądz Dziekan Roman Wiśniowiecki. Honorowymi gośćmi uroczystości byli: Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego Gustaw Marek Brzezin i Wicewojewoda Warmińsko-Mazurski Sławomir Sadowski.
Tradycja Kaziuków jest bardzo stara i sięga aż XVII wieku. W 1636 roku przeniesiono relikwie księcia Kazimierza Jagiellończyka, do kaplicy ufundowanej przez Zygmunta II i Władysława IV i z tą uroczystością historycy wiążą początek jarmarku. Współczesny oryginalny Jarmark Kaziukowy to kiermasz trwający aż trzy dni, odbywający się w wielu miastach, nie tylko w Wilnie i nie tylko na Litwie, ale również w Grodnie na Białorusi czy w Polsce, w Poznaniu, Szczecinie, Białymstoku i oczywiście w Ostródzie.
Uczestnicy Kaziuków tradycyjnie nabywają piernikowe serca, wiklinowe kosze oraz inne wyroby z drewna i wikliny, a także wielkanocne palmy.
Tekst: Dorota Budziszewska-Hilińska

Dodaj komentarz

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.