ZAPRASZAMY NA WERNISAŻ POPLENEROWY W GLAZNOTACH

ZAPRASZAMY NA WERNISAŻ POPLENEROWY W GLAZNOTACH

Wszystkich wędrowców, którzy pojawią się w niedzielę 20 października 2019 roku na Wzgórzach Dylewskich, zapraszamy o godz. 11.00 do Glaznot na wernisaż po trzecim już lipcowym plenerze malarstwa i rzeźby w kamieniu. Spotykamy się jak zwykle w starym średniowiecznym kościele. W trakcie spotkania, poza doznaniami estetycznymi w kontakcie z obrazami i rzeźbami, będzie można przyjrzeć się małemu misterium ogniowemu. Agata Markos rozpali piec ceramiczny, w którym wypalone zostaną prace uczniów ze szkoły w Samborowie, stworzone podczas wrześniowych warsztatów.

Tegoroczne przedsięwzięcie kulturotwórcze w Glaznotach zatytułowane jest „Terasy Tutejszości – pomiędzy Dylewem a Wysoką Wsią”. Przy okazji jubileuszu 690-lecia wsi chcieliśmy, by to właśnie w Glaznotach uświadomić mieszkańcom Wzgórz Dylewskich, a także gościom z zewnątrz, którzy całymi garściami czerpią z bogactwa tej krainy, że konieczne jest przypomnienie niezwykłej roli majoratu Dylewo w budowaniu pomyślności tej ziemi i przypomnienie o odpowiedzialności spoczywającej na Wysokiej Wsi, jako sukcesorce tych powinności, które wypełniało niegdyś Dylewo. Chcemy, by to uświadomienie w sposób symboliczny dokonało się na Terasach Tutejszości, na fundamentach  zabudowań dawnej szkoły i gospodarstwa pastora koło średniowiecznego kościoła w Glaznotach.

W przestrzeni historyczno-kulturowej rozpiętej pomiędzy światami Dylewa i Wysokiej Wsi zawarta jest jakaś nad-(nie-)zwyczajność – relacja przestrzenno-kulturowa ukryta w owym pomiędzy. Kategoria pomiędzy to intuicyjny przewodnik pozwalający odkrywać potencjały zagubione w zdekonstruowanej przestrzeni, w której zawiera się dawna świetność Dylewa i dzisiejsza prosperity Wysokiej Wsi. Potrzebne jest odszukanie znaczenia, wypełnienie pomiędzy sensami i wartościami. W przypadku naszego artystycznego pleneru tymi sensami i wartościami są dzieła wykonane przez artystów uczestniczących w przedsięwzięciu.

Zapraszamy serdecznie wszystkich wędrowców do odwiedzenia Glaznot w najbliższą niedzielę 20 października o godz. 11.00!

źródło: Gmina Ostróda

Dodaj komentarz

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.