EKONOMIK: WYCIECZKA UCZNIÓW DO PORTU GDYNIA

30 listopada uczniowie kl. II Technikum Żeglugi Śródlądowej ZSZ im. S. Petöfi udali się na wycieczkę do Gdyni.

Uczniów powitał Kapitan Żeglugi Wielkiej Jerzy Idzikowski. Pierwszy statek, który zwiedzali to jednostka naukowo-badawcza „MS Horyzont II”, przystosowana do pływania wśród lodów, spełniająca wymagania żeglugi międzynarodowej. Starszy mechanik objaśnił jak działają urządzenia mechaniczne i odpowiedział na dociekliwe pytania. Po obejrzeniu siłowni młodzież udała się na pokład i wysłuchała na temat wyposażenia pokładowego: windy kotwicznej, kabestanu, zamknięcia ładowni, sprzętu ratunkowego, stacji CO2.

Następnie poznali instrumenty wyposażenia nawigacyjnego mostka i łączności satelitarnej. Kolejnym statkiem był wielozadaniowy holownik oceaniczny ,,MS Kapitan Poinc”, przystosowany do ratowania życia i mienia na morzu, zwalczania zanieczyszczeń olejowych, gaszenia pożarów, holowań oceanicznych, łamania pokrywy lodowej, rozpoznawania skażeń. Jednostka jest wyposażona w urządzenia ratownicze, łodzie, windy holownicze, łodzie ognioodporne, dźwigi. Następnie udali się na Uniwersytet Morski, gdzie zapoznali się z działaniem, obsługą i oprogramowaniem najnowocześniejszego symulatora nawigacyjnego w Europie- uczniowie samodzielnie wpływali do portu. Wrażenia były niesamowite, bo należy wspomnieć, że można się przenieść dowolnym statkiem do dowolnego portu na świecie, wykonując manewry jak w rzeczywistości, będąc de facto na ,,mostku’’- symulatora.

Zwieńczeniem wycieczki był żaglowiec ,,Dar Pomorza. Ta trzymasztowa „biała fregata”,  obecnie Narodowe Muzeum Morskie przekazała wspaniałą historię. W jednej z kabin oficerskich była wystawa pamiątek z domu Karola Olgierda Borchardta, który był starszym oficerem Daru Pomorza w latach 1938-1939.

 

Tekst: Wiktoria Korpusik, Kinga Tissarek.

Foto: A.G.

Dodaj komentarz

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.