MŁODZIEŻ Z INTERNATU ZAGŁĘBIAŁA SIĘ W HISTORIĘ NASZEGO REGIONU

MŁODZIEŻ Z INTERNATU ZAGŁĘBIAŁA SIĘ W HISTORIĘ NASZEGO REGIONU

Wychowankowie Internatu ZSZ im. S. Petőfi wzięli udział w kolejnym ciekawym wydarzeniu z cyklu „Mazurzy pilnie poszukiwani” prowadzonego przez Stowarzyszenie Ars et Liber.

Był to panel dyskusyjny „Warmiacy- Mazurzy” z udziałem Waldemara Mierzwy, Edwarda Cyfusa- pisarzy i pasjonatów historii regionu, reprezentujących odpowiednio tradycję mazurską oraz warmińską. Panel odbył się 28 listopada br. Prowadzący zaprosili do dyskusji Henryka Hocha- ostródzkiego radnego, działacza regionalnego, pasjonatę historii oraz ks. Wojciecha Płoszka- mazurskiego społecznika i proboszcza Parafii Ewangelicko- Augsburskiej w Ostródzie. Panowie przybliżyli tłumnie zabranym gościom definicję mazura oraz warmiaka, a także przedstawili i przybliżyli obie te kultury z ich tradycjami oraz różnicami historycznymi pomiędzy nimi. Panel był bogaty w osobiste historie prowadzących z ich dzieciństwa i obecnego okresu pod względem pochodzenia i zamieszkania. Goście bardzo chętnie zadawali pytania podczas panelu, a posumowaniem całego spotkania były słowa Waldemara Mierzwy na temat konieczności wspominania i podtrzymywania bogatej kultury, zarówno Warmii jak i Mazur. Mazurskość i warmińskość to nie tylko pochodzenie, ale także zakorzeniona w sercu miłość do tych ziem, tradycji i ludzi.

Była to dla wychowanków Internatu bogata lekcja historii naszego regionu oraz spotkanie z pasjonatami, którzy pokazują lokalny patriotyzm.

 

Tekst: Agnieszka Kołodziejska

Foto: Agnieszka Kołodziejska, Martyna Jarząbek

Dodaj komentarz

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.