WIELKANOC NA WARMII I MAZURACH

Od 21 marca do 13 kwietnia w Morąskim Pałacu Dohnów odbywają się warsztaty etnograficzne pod hasłem Wielkanoc na Warmii i Mazurach. Przeznaczone są one dla grup zorganizowanych z morąskich szkół.

Angelika Rejs, pracownica olsztyńskiego Muzeum Warmii i Mazur, zapoznaje dzieci  z tradycją wielkanocną na dawnej wsi; ze zwyczajami obowiązującymi w Wielkim Poście, z obchodami Niedzieli Palmowej oraz Wielkiego Tygodnia, a także z samą Wielkanocą i towarzyszącymi temu świętu chodzeniem z kurkiem na tzw. wykupek, polewaniem wodą czy smaganiem jałowcem oraz z metodami wytwarzania pisanek czy kraszanek, ze zwyczajami dotyczącymi Śmiercichy czy Moreny znanej powszechnie jako Marzanna.

Dzieci mogą obejrzeć ze zbiorów muzeum wielkanocne palmy, kołatkę czy inne ozdoby wielkanocne. W części drugiej z dostarczonych im materiałów własnoręcznie wykonały ozdoby wielkanocne, w naszym przypadku był to kogucik lub kurka.

28 marca towarzyszyliśmy w wyżej opisanych zajęciach klasie II A z wychowawczynią Urszulą Stemplińską z morąskiej SP nr 4 . Dzieci z zaciekawieniem słuchały wykładu, oglądały przedstawione im walory oraz z ogromnym zaangażowaniem wykonywały kurczaki z papierowych wytłoczek i innych materiałów.

Przemysław Kubiak

Dodaj komentarz

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.