4 TYSIĄCE ZŁOTYCH ŚWIADCZENIA NA NIEPEŁNOSPRAWNE DZIECKO?

4 TYSIĄCE ZŁOTYCH ŚWIADCZENIA NA NIEPEŁNOSPRAWNE DZIECKO?

Rodzice dzieci, które urodzą się niepełnosprawne lub upośledzone, według nowej ustawy mają otrzymywać 4 tysiące złotych jednorazowego zasiłku. Jest to pokłosie polityki rządu pod nazwą „za życiem”.

Projekt ustawy znalazł się już w Sejmie. Rząd przyjął program wsparcia dla rodzin „za życiem” w trybie obiegowym. Prace sejmowe prawdopodobnie ruszą niezwłocznie – komisja polityki społecznej i rodziny ma się zająć projektem już w czwartek.

Projekt przewiduje m.in., że z tytułu urodzenia się żywego dziecka z ciężkim i nieodwracalnym upośledzeniem albo nieuleczalną chorobą zagrażającą życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu, przysługuje jednorazowe świadczenie w wysokości 4 tys. zł.

Ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą życiu ma stwierdzać lekarz posiadający specjalizację II stopnia lub specjalista położnik, ginekolog, perinatolog lub neonatolog.

4 tysiące mają przysługiwać matce lub ojcu dziecka, opiekunowi prawnemu albo opiekunowi faktycznemu dziecka bez względu na dochód. Jest jednak haczyk: świadczenie dostaną tylko ci rodzice, którzy udokumentują, że matka była pod opieką lekarza nie później niż od 10 tygodnia ciąży do porodu. Taka sama zasada obowiązuje przy przyznawaniu becikowego.

Dodaj komentarz

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.