59 MILIONÓW NA ODTWORZENIE POŁĄCZEŃ AUTOBUSOWYCH. SAMORZĄDY MOGĄ APLIKOWAĆ

59 MILIONÓW NA ODTWORZENIE POŁĄCZEŃ AUTOBUSOWYCH. SAMORZĄDY MOGĄ APLIKOWAĆ

Warmińsko-Mazurski Urząd Wojewódzki otrzymał 58,8 mln zł na przywracanie lokalnych połączeń autobusowych w 2020 roku. Do 29 listopada samorządy mogą aplikować o te środki – poinformował wojewoda Artur Chojecki.

Resort infrastruktury na odtwarzanie lokalnych połączeń autobusowych przekaże do regionu w 2020 roku 58,817 mln zł.

„Czekamy na zgłoszenia samorządów zainteresowanych przywracaniem lokalnych połączeń tak, by ich mieszkańcy mogli sprawnie dotrzeć np. do większego miasta do lekarza. Czekamy na zgłoszenia do 29 listopada” – powiedział Chojecki.

Dotąd w Warmińsko-Mazurskiem odtworzono lub utworzono na nowo ponad 20 linii autobusowych. Z rządowego dofinansowania skorzystały m.in. powiaty elbląski i kętrzyński oraz gminy: Jedwabno, Dywity, Lidzbark i Stawiguda.

Dyrektor wydziału infrastruktury, geodezji i rolnictwa olsztyńskiego urzędu wojewódzkiego Zbigniew Pazerski poinformował, że do końca roku utworzonych ma być jeszcze 15 kolejnych linii. „Czasu jest mało, nie wiem, czy wszystkie samorządy zdążą. Raportują nam, że prowadzą rozmowy z przewoźnikami ale czy kolejne nowe linie będą uruchomione jeszcze w tym roku, to się wkrótce okaże” – powiedział Pazerski. Dodał, że samorządy, które już korzystają z dofinansowania połączeń lokalnych na przyszły rok nie muszą ponawiać aplikacji o pieniądze.

W pierwszej transzy, latem 2019 roku, resort infrastruktury przekazał Warmii i Mazurom 22,9 mln zł na uruchamianie nowych połączeń lokalnych. W ocenie Pazerskiego do końca roku może zostać z tego wykorzystanych ok. 300 tys. zł.

„Ustawa o Funduszu rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej” weszła w życie na początku lipca. Pozwala ona na dofinansowywanie przywracania lokalnych połączeń autobusowych tych linii komunikacyjnych, które nie funkcjonują od co najmniej 3 miesięcy przed wejściem w życie ustawy. W 2019 roku Fundusz dysponował kwotą 300 mln zł, w kolejnych latach ma to być 800 mln zł. Dopłata do 1 wozokilometra wynosi 1 zł.

59 MILIONÓW NA ODTWORZENIE POŁĄCZEŃ AUTOBUSOWYCH. SAMORZĄDY MOGĄ APLIKOWAĆ

Dodaj komentarz

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.