DANIA BIERZE WSZYSTKO NA MISTRZOSTWACH EUROPY W STARYCH JABŁONKACH

W Starych Jabłonkach zakończyły sie w niedzielę (7 lipca) Mistrzostwa Europy seniorów w piłce ręcznej plażowej. Przyniosły one ogromny sukces reprezentacjom Danii, które triumfowały zarówno w turnieju męskim jak i kobiecym,. Polacy zajeli 7 miejsce (najlepsze w historii), panie, tym razem dopiero dwunaste (broniły srebrnych medali).

Polacy na plus Polki na minus

Niedzielna wygrana z Francją dała Polakom 7. miejsce na Mistrzostwach Europy w Piłce Ręcznej Plażowej w Starych Jabłonkach. Polki uległy Turczynkom i turniej skończyły na 12. pozycji.

KOBIETY

Polska – Turcja 1:2 (19:18, 17:18, 2:6)

Beach Handball EURO 2019, STARE JABLONKI, POLAND, DAY 3, 04.06.2019

To już koniec zmagań kobiet podczas polskiego EURO. W swoim ostatnim meczu Polki zmierzyły się z Turczynkami. Stawką meczu było 11. miejsce w turnieju. Pierwszy set był bardzo wyrównany, a jego losy ważyły się do ostatnich sekund. Całą partię obie ekipy zagrały w rytmie gol za gol, na pięć sekund przed końcem pierwszej połowy Polki wyszły na prowadzenie 19:18. Turczynki zdołały odpowiedzieć i trafić do polskiej bramki, jednak po analizie wideo okazało się, że uczyniły to o sekundę po czasie! Piłka nie zdążyła bowiem przekroczyć linii przed końcową syreną. Co się odwlecze, to nie uciecze. Turczynki dopięły swego w drugim secie i teraz to one na koniec partii miały jedno oczko więcej (18:17), choć przez większość partii prowadziły znacznie wyżej. Szczęście dopisało im także w shoot-outach (6:2). Polki udział w mistrzostwach zakończyły porażką, zajmując w nich 12. miejsce.

Trener Marek Karpiński podsumował turniej: – Mistrzostwa pokazały, że poziom europejskiej piłki ręcznej plażowej jest na coraz wyższym poziomie. Jest około 14-16 zespołów, które mogą zająć każde miejsce. Gdyby turniej był rozgrywany od poniedziałku kolejny raz, tabela mogłaby wyglądać zupełnie inaczej.

POLSKA: Niedźwiedź, Bartkowiak 11, Filończuk, Sowa 6, Jakubowska, Mazurek 10, Ślęzak 9, Nowicka 2, Łakomy, Masłowska.

MĘŻCZYŹNI

Polska – Francja 2:1 (16:15, 12:22, 8:6)

Panowie mistrzostwa w Starych Jabłonkach mogli zakończyć na siódmym bądź ósmym miejscu. Wszystko zależało od wyniku spotkania z Francją. Polacy pokonali już Trójkolorowych w czasie trwania imprezy (2:1). Pierwszy set, wzorem wcześniejszego meczu z udziałem pań, trzymał w napięciu. Podobnie, z jednym punktem więcej,zakończyli go reprezentanci Polski (16:15). Wszystko za sprawą bramki w ostatniej sekundzie zdobytej przez Mikołaja Czaplińskiego. Druga partia była natomiast popisem jednego zespołu. Po pięciu minutach drugiej partii Francuzi prowadzili 14:6. Całego seta wygrali 22:12. Tradycyjnie już (po raz ósmy w jedenastu meczach turnieju w Starych Jabłonkach) wynik meczu Polaków decydował się więc w shoot-outach. Biało-czerwoni pokonali w nich Francuzów 8:6, korzystając ze swojego doświadczenia z poprzednich spotkań. Wygrywając, zapewnili sobie 7. miejsce w turnieju, najwyższe w historii startów w Mistrzostwach Europy.

Miłosz Rupp, reprezentant Polski, mówił: – Cieszymy się ztego, co jest. Po drodze nam się trochę nie układało, np. zabrakło nam szczęścia w meczu ćwierćfinałowym. Jesteśmy młodzi, więc z czasem będzie coraz lepiej. Pracujemy razem rok, więc wydaje mi się, że to jest idealny wynik, jeśli chodzi o taki czas pracy.

POLSKA: Zakreta, Fabianowicz 2, Matyjasik 4, Pieńczewski, Orłowski, Szczukocki 8, Niedzielak, Rupp 4, Czapliński 10, Miedziński 8, Kowalski.

DUNKI MISTRZYNIAMI EUROPY

Tytuł mistrzyń Europy jedzie na Półwysep Jutlandzki! Dunki pokonały w finale Węgierki 2:0 i zdobyły złoty medal Mistrzostw Europy w piłce ręcznej plażowej 2019 w Starych Jabłonkach. Brąz przypadł Holenderkom.

FINAŁ KOBIET: Dania – Węgry 2:0 (18:12, 23:22)

Skandynawki od początku spotkania wykazywały się lepszą skutecznością, co sprawiło, że szybko wypracowały dużą przewagę i w konsekwencji wygrały seta. Druga partia rozpoczęła się od przewagi Węgierek. Dunki odrobiły straty i w 8. minucie wyszły na prowadzenie, którego już nie wypuściły. Po meczu trener złotych medalistek, Morten Holmen powiedział: – Jesteśmy zmęczeni, ale również bardzo szczęśliwi! Dla dziewczyn to coś niesamowitego. Nigdy się nie spodziewaliśmy, że możemy wygrać te mistrzostwa, chociaż oczywiście w to wierzyliśmy. Czujemy się fantastycznie! Brak mi słów!

MECZ O 3. MIEJSCE: Chorwacja – Holandia 0:2 (14:23, 20:22)

Holenderki na początku nie pozwoliły na wiele Chorwatkom i wykonały pewny krok w stronę brązowego medalu. Drugą część była bardziej wyrównana i dopiero ostatnie sekundy sprawiły, że Oranje wskoczyły na najniższy stopień podium, pokonując rywalki z Bałkanów.

MECZ O 5. MIEJSCE: Norwegia – Hiszpania 1:2 (20:12, 24:25, 4:5)

Początek meczu nie zwiastował tak zażartej rywalizacji. Hiszpanki pewnie pokonały w otwierającym secie Norweżki. W drugim złote medalistki poprzednich mistrzostw pokazały ducha walki i doprowadziły do shoot- outów. Tam zawodniczki z Półwyspu Iberyjskiego były minimalnie lepsze, dzięki czemu uplasowały się na 5. miejscu.

MECZ O 7. MIEJSCE: Ukraina – Grecja 1:2 (20:21, 23:22, 4:8)

W niezwykle wyrównanym spotkaniu Greczynki pokonały Ukrainki. Oba sety kończyły się przewagą tylko jednego punktu na korzyść jednej z drużyn i wynik rozstrzygać musiały shoot-outy. Tam lepsze okazały się Greczynki i zajęły 7. miejsce w turnieju.

MECZ O 9. MIEJSCE: Rosja – Niemcy 2:0 (28:24, 22:18)

Rosjanki wygrały z Niemkami w widowiskowym meczu. W obu setach padało wiele bramek, ale finalnie w obu przypadkach to Rosjanki zdołały wypracować sobie przewagę czterech punktów i zwyciężyć.

MECZ O 11. MIEJSCE: Turcja – Polska 2:1 (18:19, 18:17, 6:2)

Gospodynie przegrały z Turczynkami w meczu o 11. miejsce. Obie partie były bardzo wyrównane i skończyły się podobnym wynikiem, raz na korzyść Polek, raz Turczynek. W shoot-outach już zdecydowanie lepsze były zawodniczki znad Bosforu.

MECZ O 13. MIEJSCE: Włochy – Francja 0:2 (8:17, 14:17)

Mecz o 13. miejsce zdecydowanie wygrały Francuzki, które w obu setach pokazały, że są mocniejsze od Włoszek. Les Bleus skończyły rywalizację na pozycji 13.

MECZ O 15. MIEJSCE: Portugalia – Szwajcaria 2:1 (23:11, 18:24, 5:2)

Pierwszy set padł łatwo łupem Portugalek, w drugim ton dyktowały Szwajcarki. W shoot-outach znacznie lepsze okazały się zawodniczki z Półwyspu Iberyjskiego, dzięki czemu wygrały 2:1 i zajęły 15. miejsce.

MECZ O 17. MIEJSCE: Słowenia – Rumunia 0:2 (12:25, 14:15)

Rumunki, po zaciętym boju w drugim secie, wygrały ze Słowenkami, choć pierwsza część spotkania nie zapowiadała późniejszej ostrej walki. Opór Słowenek nie wystarczył na wygraną i drużyna ta zajęła 18. miejsce.

MECZ O 19. MIEJSCE: Macedonia – Cypr 0:2 (11:20, 18:19)

Cypryjki, w niemal identycznym meczu jak ten o 17. miejsce, pokonały Macedonki. Wyspiarki dominowały w pierwszej części spotkania, potem miały nieco więcej problemów, jednak ostatecznie udało im się uniknąć ostatniej lokaty w turnieju.

DANIA BIERZE WSZYSTKO

Duńczycy poszli w ślady koleżanek i także zdobyli tytuł mistrzów Europy! W finale, który był wewnętrzną sprawą Skandynawów, pokonali Norwegów 2:0. Brązowe medale wywalczyli Węgrzy.

FINAŁ: Dania – Norwegia 2:0 (25:18, 19:16)

Finał był pod kontrolą Duńczyków. Nowi mistrzowie Europy pewnie wygrali oba sety, choć Norwegowie robili, co mogli. Duńczycy w przekroju spotkania byli drużyną o wiele lepszą i zasłużenie sięgnęli po tytuł, podobnie jak wcześniej ich rodaczki. Po meczu radości nie ukrywał Joachim Hansen, reprezentant Danii: – Oczywiście jestem bardzo szczęśliwy! Nie wiem czy ktokolwiek przypuszczał, że uda nam się wrócić do domu ze złotem. Wierzyliśmy w siebie i nasze umiejętności przez cały turniej, wszystko poszło zgodnie z planem, no i jest złoto! Do tego wygrały też nasze koleżanki, więc to świetny turniej dla naszego kraju.

MECZ O 3. MIEJSCE: Węgry – Rosja 2:0 (26:20, 23:22)

Brąz w rękach Węgrów! O ile pierwszą partię Madziarzy wygrali w zasadzie bezproblemowo, w drugim secie zwyciężyli po niesamowitej pogoni. Najpierw doprowadzili do remisu, a potem szybciej zdobyli „złotą bramkę”.

MECZ O 5. MIEJSCE: Niemcy – Chorwacja 0:2 (21:22, 18:19)

Chorwaci pokonali Niemców i zajęli 5. miejsce w turnieju. W drugim secie potrzebna była „złota bramka”. Różnica między oboma zespołami była minimalna, Chorwatom mieli więcej szczęścia.

MECZ O 7. MIEJSCE: Polska – Francja 2:1 (16:15, 12:22, 8:6)

Po fascynującym spotkaniu Polacy pokonali Francuzów 2:1 i zajęli 7. lokatę w turnieju. To ich najlepszy wynik w historii. To także drugie zwycięstwo biało-czerwonych nad Trójkolorowymi podczas mistrzostw w Starych Jabłonkach.

MECZ O 9. MIEJSCE: Hiszpania – Szwecja 2:1 (21:20, 24:28, 4:2)

Także jeden z najbardziej wyrównanych meczów ostatniego dnia mistrzostw. Pierwszy set do rozstrzygnięcia potrzebował „złotej bramki”, a mecz – shoot-outów. Minimalnie lepsi okazali się jednak obrońcy tytułu – Hiszpanie. Wywalczone 9. miejsce jest jednak dla nich z pewnością dużym rozczarowaniem.

MECZ O 11. MIEJSCE: Turcja – Ukraina 2:0 (24:23, 18:17)

Turcy z dużą dozą szczęścia poradzili sobie z Ukraińcami. Oba sety zakończyły się ledwie jednopunktowym zwycięstwem zawodników znad Bosforu. Druga partia rozstrzygnęła się dopiero dzięki „złotej bramce”.

MECZ O 13. MIEJSCE: Serbia – Rumunia 0:2 (18:21, 20:22)

Po dość wyrównanym spotkaniu Rumuni pokonali Serbów i to im przypadnie 13. lokata w mistrzostwach.

MECZ O 15. MIEJSCE: Szwajcaria – Włochy 0:2 (15:27, 22:29)

Włosi nie dali szans Szwajcarom, wysoko wygrywając oba sety. Helweci muszą zadowolić się 16. miejscem.

MECZ O 17. MIEJSCE: Słowenia – Portugalia 0:2 (18:26, 20:38)

Portugalczycy zdeklasowali Słoweńców, w obu setach budując bardzo dużą przewagę. 17. lokata na mistrzostwach jedzie na Półwysep Iberyjski.

MECZ O 19. MIEJSCE: Macedonia Północna – Czarnogóra 2:0 (26:9, 28:22)

Czarnogórcy ostatnią ekipą mistrzostw. W meczu o uniknięcie zamykania stawki Macedończycy Północni pewnie pokonali rywali.