DZIŚ SĄ 84 URODZINY K. CHOJNOWSKIEJ – LISKIEIWCZ, KTÓRA SAMOTNIE JAKO PIERWSZA KOBIETA OPŁYNĘŁA ZIEMIĘ DOOKOŁA

DZIŚ SĄ 84 URODZINY K. CHOJNOWSKIEJ - LISKIEIWCZ, KTÓRA SAMOTNIE JAKO PIERWSZA KOBIETA OPŁYNĘŁA ZIEMIĘ DOOKOŁA

Dziś (15 lipca) przypadają 84 urodziny Krystyny Chojnowskiej Liskiewicz, która jest związana z Ostródą.

Pani Krystyna urodziła się 15 lipca w 1936 roku w Warszawie. Posiada tytuł inżynier budowy okrętów i Jachtowy Kapitan Żeglugi Wielkiej. Jest pierwszą kobietą na świecie, która samotnie opłynęła dookoła ziemię na jachcie żaglowym.

Urodziła się w Warszawie ale po wojnie rodzina przeniosła się do Ostródy.   W latach 1976–1978 samotnie opłynęła dookoła świat na pokładzie jachtu SY Mazurek, skonstruowanego przez jej męża Wasława Liskiewicza.

Jacht Mazurek został w lutym 1976 zawieziony na pokładzie statku do portu las Palmas w Las Palmas na Wyspach Kanaryjskich. Stamtąd Krystyna Chojnowska-Liskiewicz 10 marca wyruszyła w rejs, który jednak został przerwany z powodu konieczności powrotu do portu w celu naprawy drobnych awarii. 28 marca 1976 wyruszyła z Las Palmas ponownie, rejs tym razem przebiegł pomyślnie. Trasa rejsu przebiegała przez Atlantyk, Kanał Panamski, Ocean Spokojny, Australię i wokół Afryki. Po dwóch latach, 20 marca 1978 żeglarka zamknęła pętlę rejsu dookoła świata w pobliżu wysp Zielonego Przylądka, przepływając samotnie 28 696 mil morskich. Do Las Palmas dopłynęła w kwietniu. Była pierwszą kobietą, która dokonała takiego wyczynu – jej konkurentka, Naomi James zamknęła pętlę dookoła świata 39 dni później, 28 kwietnia 1978

Red.

Dodaj komentarz

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.