NA POLACH GRUNWALDU STANIE NOWY POMNIK

RUSZAJĄ DNI GRUNWALDU

Za rok podczas  inscenizacji Bitwy pod Grunwaldem  zostanie odsłonięty obelisk upamiętniający Litwinów i ich rolę w bitwie z 1410 roku.

 „Zwrócił się do mnie w tej sprawie poprzedni ambasador Litwy w Polsce, obecny ambasador podtrzymał tę deklarację” – powiedział Drej, dyrektor muzeum

Ponieważ z minionym tygodniu władze samorządu województwa warmińsko-mazurskiego bez konkursu powierzyły Szymonowi Drejowi dalsze, 4-letnie, kierowanie Muzeum Bitwy pod Grunwaldem ten zapewnił, że pomysł upamiętnienia Litwinów „z całą pewnością zostanie zrealizowany”.

Pomnik upamiętniający rolę Litwy w bitwie pod Grunwaldem zostanie ustawiony w pobliżu tzw. pomnika krakowskiego na Wzgórzu Pomnikowym w Grunwaldzie. Będzie to dwumetrowy głaz, na którym zostaną umieszczone informacje m.in. „o wspólnym zwycięstwie” w językach polskim i litewskim. „Treść, jaka będzie umieszczona na głazie została uzgodniona pomiędzy Litwą, a polskim MSZ” – dodał dr Drej.

Koszt budowy pomnika zostanie sfinansowany przez Litwę.

„Litwinom należy się upamiętnienie ich roli w Bitwie pod Grunwaldem, nie ulega to dyskusji. Inne nacje biorące udział w bitwie nie zgłaszają potrzeby upamiętnienia ich roli” – przyznał dr Drej.

W bitwie z 1410 roku oddziały dowodzone przez księcia Witolda składały się z 40 chorągwi. Należały do nich również oddziały ruskie, żmudzkie i oddział tatarski, a także wojska Republiki Nowogrodu. Wojska Witolda stały na prawym skrzydle wojsk Jagiełły, w rejonie Stębarka. Jako pierwsze uderzyły one na artylerię i piechotę krzyżacką. W czasie bitwy wojska Witolda zostały zmuszone do odwrotu, który według Długosza przerodził się w ucieczkę.

„Zgodnie z poglądami współczesnych historyków mógł to być jednak równie dobrze manewr pozorowanego odwrotu na wzór taktyk wschodnich. Krzyżacy ruszyli za nimi w pościg, przekonani o rychłym zwycięstwie nad całą armią. Doszło do rozproszenia zarówno ścigających Krzyżaków, jak i Litwinów” – napisał Drej na stronie internetowej Muzeum Bitwy pod Grunwaldem.

Obecnie na Polach Grunwaldu jest budowany nowy gmach muzeum poświęconego bitwie z 1410 roku.

 

Dodaj komentarz

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.