NADCHODZI KONIEC ERY HOWU ZWIERZĄT W KLATKACH

Bardzo dobra informacja dla sympatyków zwierząt. Komisja Europejska wyraża pełne poparcie by zakazać całkowicie hodowli zwierząt w klatkach.

Jest pełne poparcie Komisji dla takiej transformacji. Dobrostan zwierząt leży w samym sercu Zielonego Ładu i mnie osobiście zależy na tym, żeby go poprawić. Chów klatkowy jest częścią szerszego problemu, jakim jest intensyfikacja produkcji, która nie była wyborem rolników. I rolnicy też na tym cierpią.– powiedział Janusz Wojciechowski, unijny komisarz UE ds. rolnictwa.
Słowa te padły w Parlamencie Europejskim autorów Inicjatywy Obywatelskiej „Koniec Epoki Klatkowej”. Wcześniej podpisy w tej sprawie złożyły niemal 1,4 mln osób z całej Europy.

„Zmiana dotyczyłaby ponad 340 mln zwierząt hodowanych w krajach UE (w tym ponad 43 mln zwierząt hodowlanych w Polsce)” – informuje fundacja Compassion Polska, której główny oddział wraz ze 170 innymi organizacjami zapoczątkował działania w 2018 r.

W najgorszej sytuacji są kury hodowane w klatkach oraz zwierzęta futerkowe.

Według danych HSI z 2018 r. najwięcej zwierząt futerkowych zabito w Chinach, w sumie ponad 50 mln (20,7 mln norek, 17,3 mln lisów i 12,3 mln jenotów azjatyckich). W krajach Unii Europejskiej wyhodowano i zabito 37,8 mln zwierząt (34,7 mln norek, 2,7 mln lisów oraz kilkaset tysięcy jenotów i szynszyli). W tym samym czasie w USA na futra zabito 3,1 mln norek, a w Kanadzie zginęło 1,8 mln tych zwierząt.

W wielu krajach Europy hodowanie zwierząt futerkowych zostało zakazane lub ograniczone. Tak stało się np. w Wielkiej Brytanii, Austrii, Niemczech, Włoszech, Szwajcarii, Czechach, Belgii i w państwach bałkańskich. Amerykański stan Kalifornia wprowadził obowiązujący od 2023 r. zakaz importu i sprzedaży produktów wykonanych z futra.

Coraz więcej światowych koncernów odzieżowych i domów mody rezygnuje z używania futer w swoich ubraniach. Należą do nich m.in. Gucci, Versace, Burberry, Armani, Calvin Klein, Ralph Lauren, North Face, H&M, C&A, Inditex czy Reserved.

Z zestawienia organizacji Fur for Animals wynika, że Polska, obok Danii, Finlandii i Grecji jest jednym z największych producentów futer z norek i lisów w Unii Europejskiej.

Compassion Polska jest częścią międzynarodowej organizacji Compassion in World Farming, której misją jest zakończenie przemysłowego chowu zwierząt. Compassion Polska działa na rzecz systemu produkcji żywności, który będzie dbał o dobro zwierząt, szanował środowisko i
zdrowie ludzi, a także będzie uczciwie oznakowany. Organizacja walczy o zmiany prawne, prowadzi śledztwa w Polsce i publikuje ich wyniki, pokazując, jak traktowane są zwierzęta hodowlane.
źródło: ciwf.pl

Dodaj komentarz

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.