OSTRÓDA: PACJENT Z PODEJRZENIEM KORONAWIRUSA TRAFIŁ NA ODDZIAŁ

SZPITAL. BEZPŁATNA POMOC DLA DIABETYKÓW

Na oddział zakaźny w szpitalu w Ostródzie trafił mężczyzna z podejrzeniem objawów wywołanych przez koronawirusa. Testy trwają. Jednocześnie Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Olsztynie wydała komunikat, w którym wskazano, że badania diagnostyczne są przeprowadzane tylko i wyłącznie na zlecenie szpitali i inspektorów sanitarnych.

Na początku lutego do szpitala w Ostródzie trafiły dwie osoby z podejrzeniem koronawirusa. Niedawno trafiła tam kolejna osoba, która wróciła z Włoch.– Jest jedna osoba, która jest hospitalizowana na oddziale zakaźnym w Ostródzie. Jest to mężczyzna, który wrócił z Włoch. Zamanifestował objawy, w związku z tym lekarz, który był w oddziale zakaźnym, zadecydował o hospitalizacji. Testy są w trakcie realizacji. Stan pacjenta jest stabilny – powiedział w rozmowie z nami Janusz Dzisko, dyrektor Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Olsztynie.Wojewódzki inspektor sanitarny dodał, że od dnia dzisiejszego (wtorku) badania diagnostyczne na obecność koronawirusa są przeprowadzane tylko i wyłącznie na zlecenie szpitalnych oddziałów zakaźnych i inspektorów sanitarnych.

W sieci pojawiły się informacje, że w Wojewódzkim Szpitalu Zakaźnym w Warszawie, dyrektor wydał zarządzenie, w którym poinformował, że koszt badań wynosi 500 zł.

Ministerstwo Zdrowia odniosło się do tego zarządzenia. Okazuje się, że mowa tu o badaniu prywatnym, które chcą sobie wykonać osoby nie będące w grupie podejrzanych o zakażenie wirusem.

Co zaś się tyczy skierowania na badania przez inspektorów, dyrektor Dzisko dodał, że Sanepid sfinansował badania z własnych środków.

 Badania, które są wykonywane na zlecenie inspektorów, są robione z tego samego nadzoru. Zatem są niepłatne. Środki na zakup testów zagospodarowaliśmy ze swojego budżetu – wyjaśnił Janusz Dzisko.

Obecnie badania przeprowadzane są w dwóch ośrodkach w Warszawie: Narodowym Instytucie Zdrowia Publicznego – Państwowym Zakładzie Higieny i Wojewódzkim Szpitalu Zakaźnym w Warszawie. Gotowe do prowadzenia badań jest także laboratorium w Olsztynie. Sześć kolejnych: w Gdańsku, Gorzowie Wielkopolskim, Katowicach, Poznaniu, Rzeszowie i Wrocławiu będzie przygotowane na taką ewentualność.

Wirus zbiera śmiertelne żniwo głównie w Chinach, gdzie od początku epidemii zmarło blisko 2600 osób. Ponadto 12 zgonów odnotowano w Iranie. Wirus atakuje także w Europie. Siedem osób zmarło we Włoszech i jedna we Francji.

źródło: olsztyn.com.pl

Dodaj komentarz

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.