OSTRÓDZIANKA AGNIESZKA SKRZYPCZAK WŚRÓD LAUREATÓW NAGRODY IM. LEONA SCHILLERA

Nagroda im. Leona Schillera, przyznawana przez Związek Artystów Scen Polskich jest nagrodą imienia jednego z najwybitniejszych inscenizatorów przedwojennej polskiej sceny, a zarazem świetnego organizatora, pedagoga, a także prezesa Stowarzyszenia w latach: od 1950 – aż do śmierci, w dn. 25 marca 1954 r.

Nagroda im. Leona Schillera, od ponad półwiecza zawsze podkreślała pewną podstawową sprawę, którą jest wysoka jakość – wykonawcza, realizatorska – „wnoszona” do sztuki teatralnej przez jej młodych twórców.

Zarząd Główny ZASP-Stowarzyszenia Polskich Artystów Teatru, Filmu, Radia i Telewizji, przyznał Nagrody im. Leona Schillera trzem artystom: Aleksandrze Starzyńskiej – scenografce, Agnieszce Skrzypczak – aktorce i Radosławowi Stępniowi – reżyserowi i dramaturgowi.

Przypomnijmy, że ostródzianka Agnieszka Skrzypczak jest absolwentką Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi, aktorką łódzkiego Teatru im. Stefana Jaracza, na deskach którego zadebiutowała jeszcze jako studentka rolą Jean w „Gorącym lecie w Oklahomie” w reżyserii Artura Urbańskiego. Wśród jej kreacji aktorskich, m.in.: Ada w „Instynkcie gry”, Michelle w „Gruzach”, Sylwia w „Zwłoce”, Masza w „Lekcjach miłości”, Kleopatra w „Antoniuszu i Kleopatrze”, Natalia w „Wassie Żeleznowej”, Herta w „Placu bohaterów”, Morris w „Otchłani”, Natasza w „Trzech siostrach”, oraz Jola w „Beauty” i Ewa w „Widoku z mostu” w telewizyjnych inscenizacjach zrealizowanych w ramach projektu Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych „Teatroteka”.

Laureatka Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wybitne osiągnięcia dla studentów uczelni artystycznych (2012), wielu nagród na XXX Festiwalu Szkól Teatralnych w Łodzi: Nagrody jury za rolę w spektaklu „Z Różewicza dyplom”, Nagrody im. prof. Michała Pawlickiego za „inteligencję, humor i nadzieję dla zawodu aktorskiego” oraz Nagrody łódzkich dziennikarzy za „aktorską indywidualność” a także Nagrody dla młodej aktorki za rolę w monodramie „Marzenie Nataszy” w Teatrze im. Stefana Jaracza w Łodzi na XIII Festiwalu Dramaturgii Współczesnej „Rzeczywistość Przedstawiona” w Zabrzu, Nagrody im. Andrzeja Nardellego, przyznanej przez Sekcję Krytyków Teatralnych ZASP za najlepszy debiut aktorski za rolę w „Marzeniu Nataszy” w Teatrze im. Jaracza w Łodzi, „Talentu Trójki” w kategorii: Teatr za „charyzmę sceniczną oraz niezwykłą różnorodność środków aktorskich, pozwalających mierzyć się z kolejnymi postaciami w sposób wiarygodny, warsztatowo nienaganny, przy jednoczesnej, bezwzględnej szczerości wobec siebie i wobec sztuki”, Nagrody Dyrektora Wydziału Kultury UMŁ „Srebrnego Pierścienia” za rolę w monodramie „Marzenie Nataszy”, II Nagrody na 49. Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie oraz Złotej Maski – nagrody łódzkich dziennikarzy dla najlepszego debiutu aktorskiego za rolę w spektaklu „Marzenie Nataszy” w Teatrze im. Stefana Jaracza w Łodzi.

źródło: zasp.pl

 

 

Dodaj komentarz

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.