OTWARCIE PUNKTU POMOCY FINANSOWEJ ŚWIATOWEJ FEDERACJI LUTERAŃSKIEJ W OSTRÓDZIE

OTWARCIE PUNKTU POMOCY FINANSOWEJ ŚWIATOWEJ FEDERACJI LUTERAŃSKIEJ W OSTRÓDZIE

Po kilku tygodniach przygotowań, 9 maja 2022r., w Centrum Użyteczności Publicznej w Ostródzie otwarto pierwszy z sześciu punktów rejestracyjnych programu wsparcia finansowego dla uchodźców z Ukrainy realizowany przez UNHCR (Agendę ONZ ds. uchodźców) oraz Światową Federację Luterańską (Organizację zrzeszającą 149 Kościołów Luterańskich z 99 krajów świata, jej agenda World Service udziela wsparcia humanitarnego w wielu krajach świata dotkniętych kryzysami, katastrofami i wojnami).
W spotkaniu wziął udział Starosta Powiatu Ostródzkiego, Pan Andrzej Wiczkowski, który udostępnił pomieszczenia, w których prowadzona jest działalność punktu. W swoim przemówieniu Pan Starosta podkreślił potrzebę takiej pomocy, swoją radość iż to właśnie Ostróda została wybrana na jeden z punktów oraz zadeklarował swoje dalsze wsparcie. Obecny był również ks. bp Paweł Hause, zwierzchnik Diecezji Mazurskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP wraz z duchownymi diecezji. Biskup zgodnie z ewangelickim zwyczajem słowem Bożym i modlitwą poświęcił punkt i błogosławił jego pracownikom by ich działalność przyniosła wiele dobra tym, którzy tego najbardziej potrzebują. Na koniec przedstawiciel Światowej Federacji Luterańskiej Katerina Brzicova opowiedziała zebranym o zasadach działania centrum i kryteriach przyznawania pomocy.
Działalność centrum nie byłaby także możliwa bez wsparcia współpracującego z parafią Stowarzyszenia Rzecz Jasna, które to koordynuje prace punktu, wspierając w tym zadaniu parafię.
W ramach pomocy każda z osób, które przybyły do Polski po 24 lutego i mają dokument potwierdzający tożsamość i przekroczenie granicy może ubiegać się o świadczenie w maksymalnej wysokości 2540 zł., które wypłacane będzie przez trzy miesiące. Na ta kwotę składa się suma 710 zł na osobę zgłaszającą oraz po 610 na kolejnych członków rodziny do maksymalnie 4 osób.
Ideą programu jest udzielanie wsparcia finansowego osobom dotkniętym tragedią wojny, które znalazły schronienie w Polsce jednak nie mają możliwości pracy przez co nie są w stanie samodzielnie się utrzymać. Dlatego też w pierwszej kolejności pracownicy punktu rejestracyjnego przy współpracy z lokalnymi samorządami oraz organizacjami pozarządowymi poszukują osób spełniających określone kryteria.
Są to:
● niemożność znalezienia opieki nad dziećmi,
● niemożność znalezienia opieki dla starszych, przewlekle chorób (również osoby niepełnosprawne) członków rodziny i/lub chorego krewnego,
● kobiety w ciąży oraz te z bardzo małymi dziećmi (do 2 lat)
● niepełnosprawność lub stan zdrowia uniemożliwiający znalezienie i utrzymanie pracy
● stan pourazowy/PTSD/depresja
Ponadto istotne są również następujące kryteria:
● rodziny gdzie jest tylko jedna dorosła osoba zarabiająca i utrzymująca rodzinę
● rodziny gdzie są osoby przewlekle chore i/lub niepełnosprawne
● rodziny, w których zarabiający są pracownikami dorywczymi – tj. zatrudnienie nie jest stabilne i otrzymują wynagrodzenie tylko za wykonaną pracę.
Dopiero, gdy wszystkie wskazane osoby otrzymają wsparcie do udziału w programie zostaną zaproszone wszystkie osoby, które przybyły do Polski po 24 lutego, posiadają dokument tożsamości oraz polski numer telefonu ważny przez cały czas trwania udzielania świadczeń. By skorzystać z pomocy będzie trzeba wpierw zarejestrować się i umówić na wizytę przez stronę internetową. Takie osoby trzymają na podany numer telefonu wiadomość z terminem umówionej wizyty.
Zdjęcia: Powiat Ostródzki

Dodaj komentarz

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.