RZĄD ROZDA PONAD 1MLN SADZONEK W BIEŻĄCYM ROKU

RZĄD ROZDA PONAD 1MLN SADZONEK W BIEŻĄCYM ROKU

W kwietniu w całej Polsce rozdanych zostanie ok. 1 mln sadzonek drzew, które będzie można posadzić np. na działce – poinformował we wtorek prezydent Andrzej Duda. Zaznaczył, że roślinność, lasy i ich zdrowie przekładają się na ochronę powietrza i klimatu.

Prezydent podczas otwarcia konferencji „Zdrowie roślin w dobie zmian klimatu” w Belwederze mówił, że roślinność, bioróżnorodność czy zwiększanie lesistości aktywnie wspierają walkę o lepszy klimat. Zwrócił uwagę, że oprócz pochłaniania CO2, rośliny przyczyniają się do ograniczenia szkodliwych pyłów w powietrzu.

Andrzej Duda wskazał, że obserwowane zmiany klimatyczne powodują m.in. pustynnienie terenów czy susze.

– Zadajemy sobie pytanie, jak skutecznie im przeciwdziałać, jak spowalniać te procesy – mówił.

Prezydent poinformował, że 24-25 kwietnia prowadzona będzie akcja sadzenia lasów „sadziMY”. To wspólna inicjatywa Kancelarii Prezydenta RP oraz Lasów Państwowych. W tych dniach rozdanych ma zostać ok. 1 mln sadzonek, które będzie można zasadzić np. w ogrodzie czy na działce – poinformował Duda.

Prezydent przypomniał, że w Polsce Lasy Państwowe rocznie sadzą 500 mln drzew.

W kwietniu 2019 roku Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą zainaugurował akcję „sadziMY” w leśnictwie Jakubowo nadleśnictwa Rytel, które nawiedził w 2017 roku „huragan 100-lecia”. Wówczas wiatr połamał i wywrócił miliony drzew na około 70 tys. ha w pasie od Dolnego Śląska przez Wielkopolskę, Kujawy po Kaszuby. Apogeum nawałnic miało miejsce w nadleśnictwie Rytel, między Czerskiem a Chojnicami. Ucierpiały 2/3 powierzchni nadleśnictwa. W obozie harcerskim koło miejscowości Suszek zginęły tragicznie dwie harcerki.

PAP

 

Dodaj komentarz

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.