W SKANSENIE W OLSZTYNKU POWSTAŁO „ZIOŁOWE KRÓLESTWO DZIKICH PSZCZÓŁ”

W SKANSENIE W OLSZTYNKU POWSTAŁO "ZIOŁOWE KRÓLESTWO DZIKICH PSZCZÓŁ"

Muzeum Budownictwa Ludowego – Park Etnograficzny w Olsztynku, laureat konkursu grantowego organizowanego w ramach programu „Z Kujawskim pomagamy pszczołom”, zrealizowało grant na rzecz pszczół. Do udziału w projekcie zaproszono uczniów, a także seniorów, Koło Gospodyń Wiejskich i turystów odwiedzających muzeum. Środki przeznaczono na nasadzenia i utworzenie ogrodu ziołowego – miejsca przyjaznego pszczołom oraz na warsztaty, wystawę planszową i organizację Wielkiego Dnia Pszczół.

Otrzymany od organizatorów programu „Z Kujawskim pomagamy pszczołom” wyższy grant w wysokości 12.000 zł Muzeum Budownictwa Ludowego – Park Etnograficzny w Olsztynku przeznaczyło na realizację szeregu działań na rzecz poprawy życia pszczół.

W czerwcu br. utworzono na terenie Muzeum „Ziołowe królestwo dzikich pszczół”. Do pierwszych, wspólnych nasadzeń roślin przyjaznych pszczołom zaproszono uczniów z Zespołu Szkół im. K.C. Mrongowiusza i Szkoły Podstawowej nr 1. im. Noblistów Polskich w Olsztynku. W lipcu odbyło się drugie sadzenie roślin, w którym pomogli turyści odwiedzający skansen. W sumie zasadzono 773 rośliny przyjazne pszczołom, w tym: byliny, krzewy i drzewa. Projektantka ogrodu ziołowego, pani Marzena Siemaszko, towaroznawca zielarski z Nowej Wsi, organizowała dla dzieci i rodziców zapachowe odwiedziny ogrodu, opowiadając o roślinach nektaro- i pyłkodajnych. Do końca października br. przy wszystkich posadzonych w ogrodzie roślinach zostaną umieszczone tabliczki z ich nazwą.

Chętni mogli wziąć także udział we wspólnym budowaniu domków dla pszczół i w pogadankach z czeladnikiem pszczelarskim. Dzieci wykonywały podczas warsztatów ziołowe ule i dowiadywały się więcej o życiu owadów zapylających, a także o ich ogromnym znaczeniu dla środowiska i dla nas ludzi. Na terenie muzeum zorganizowano też wystawę planszową ze zdjęciami pszczół samotnici innych owadów zapylających.

Wszystkie zrealizowane przez nasze Muzeum działania cieszyły się dużym zainteresowaniem. Jak co roku, 8 sierpnia zaprosiliśmy mieszkańców i gości Olsztynka
na Wielki Dzień Pszczół, podczas którego opowiadaliśmy o tych pożytecznych owadach i zachęcaliśmy wszystkich, by zaprosili je do swoich ogrodów i na balkony. Cieszy nas także, 
że we wspólne prace na rzecz ochrony i zapewnienia bazy pokarmowej dla pszczół włączyły się wszystkie pokolenia – od dzieci po seniorów, i że nasze Muzeum jest miejscem, które tę społeczność integruje i inspiruje do dalszych działań – mówi Ewa Petryna, Zastępca Dyrektora w Muzeum Budownictwa Ludowego – Park Etnograficzny w Olsztynku.

Na zakończenie projektu, w jednym z obiektów Muzeum zaplanowano spotkanie z przedstawicielami Stowarzyszenia Domu Bartnika z Nidzicy, którzy opowiedzą dzieciom
o różnych gatunkach pszczół, a także dlaczego warto je chronić i tworzyć dla nich bazę pokarmową. 
Uczestnikami realizowanych przez Muzeum działań byli słuchacze Uniwersytetu III Wieku z Olsztynka, Koło Gospodyń Wiejskich z Mierek, pensjonariusze Dziennego Domu Seniora z Olsztynka, a także dzieci, ich rodzice i turyści odwiedzający na co dzień placówkę.

O granty w ramach programu „Z Kujawskim pomagamy pszczołom” ubiegały się w tym roku m.in. organizacje pozarządowe, gminy, parki narodowe, parki krajobrazowe, muzea, skanseny, lokalne grupy działania, jak np. koła gospodyń wiejskich czy rodzinny ogród działkowy oraz inne podmioty, spełniające wymagania regulaminowe. Ostatecznie jury oceniło 217 wniosków, z których 13 otrzymało granty w wysokości 6.400 zł lub 12.000 zł, w zależności od zakresu zaplanowanych działań. Projekty finansowane z grantów będą realizowane do listopada br.

Dodaj komentarz

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.