WALCZYŁA O WOLNĄ POLSKĘ – DZIŚ ZOSTAŁA MIANOWANA NA STOPIEŃ KAPITANA

WALCZYŁA O WOLNĄ POLSKĘ - DZIŚ ZOSTAŁA MIANOWANA NA STOPIEŃ KAPITANA

Prezes Honorowa Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Koła w Ostródzie Pani Wanda Bortkiewicz ps. Basia, żołnierz 5. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej, otrzymała akt mianowania na stopień kapitana Wojska Polskiego.

Uroczystość wręczenia odbyła się 3 czerwca 2020 r. w Wojskowej Komendzie Uzupełnień w Ostródzie. Akt mianowania wręczyli Komendant WKU Ostróda ppłk Adam Basak i Dowódca 42 Batalionu Lekkiej Piechoty w Morągu ppłk Waldemar Szymczak. W uroczystości wzięła udział rodzina Pani Wandy Bortkiewicz – córka Maria, kadra WKU Ostróda, żołnierze 4W-MBOT/42blp z Morąga z historycznym sztandarem 3. Wileńskiej Brygady AK oraz członkowie Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Koło Powiatowe w Ostródzie.

Biogram Wandy Bortkiewicz ps. Basia

Pani Wanda Bortkiewicz ur. 26.08.1923 r. Krykały (Wileńszczyzna), Nazwisko rodowe: Czyżewska, Imiona rodziców: Antoni i Franciszka, Pseudonim konspiracyjny: „Basia“.
Po wybuchu II wojny światowej zaczęła pracę w szpitalu w miasteczku Duniłowicze. Pracując jako pielęgniarka, szybko nawiązała kontakt z siatką konspiracyjną i trafiła do oddziału por. Antoniego Burzyńskiego „Kmicica”.

W nocy z 1 na 2 sierpnia 1943 r. „Basia” wzięła udział w swojej pierwszej akcji. 26 sierpnia 1943 roku, oddział „Kmicica“ został rozbity przez radzieckich partyzantów, uciekła z sowieckiej niewoli. Próbowała dotrzeć do 5. Wileńskiej Brygady AK, w drodze do Wilna aresztowana przez litewskich żandarmów i przekazana hitlerowcom. Ucieka wraz z koleżanką z transportu kolejowego. Dociera do Wilna, nawiązuje kontakt z siatką konspiracyjną. W Wilnie opiekuje się rannymi partyzantami m.in. majorem Stefanem Śmiechowskim „Sulimą“.

W czasie Akcji „Burza“, walk o Wilno w 1944 roku, pełniła służbę w tzw. Czołówce Sanitarnej nr 1 czyli w partyzanckim ruchomym chirurgicznym szpitalu polowym, ochranianym przez żołnierzy 3. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej por. Gracjana Fróga „Szczerbca“, następnie opiekowała się rannymi partyzantami w Szpitalu Czerwonego Krzyża w Wilnie i w Święcianach.
Po 1945 roku repatriowana z Wileńszczyzny do Morąga na Warmii i Mazurach. Podjęła naukę w szkole pielęgniarsko – położniczej w Gdańsku. Tam spotkała przyjaciół z czasów partyzantki u „Kmicica“ i „Łupaszki“, od których dowiedziała się, że konspiracja trwa nadal w walce o Polskę wolną od sowieckiej dominacji.
W 1946 roku Wanda Bortkiewicz wstąpiła do 5. Wileńskiej Brygady AK. Została łączniczką i sanitariuszką tak jak Jej koleżanka Danuta Siedzikówna „Inka”. Przenosi materiały konspiracyjne, dostaje zadanie zorganizowania punktów kontaktowych, sieci łączności, na Warmii i Mazurach. Wiosną 1946 roku Wanda Bortkiewicz tworzy taki punkt kontaktowy w Morągu, przechowuje dokumenty 5. Wileńskiej Brygady AK, opatruje rannych partyzantów „Łupaszki“.
8 lipca 1946 roku, w wyniku denuncjacji, mieszkanie zostaje otoczone przez UB. Pani Wanda zostaje aresztowana. Trafiła do więzienia w Olsztynie. Przesłuchiwana przez UB, nie ujawniła miejsca ukrycia partyzantów i materiałów konspiracyjnych. Oskarżono ją o współpracę z 5. Wileńską Brygadą AK pod dowództwem mjr Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki” oraz o „dokonywanie napadów na żołnierzy Armii Czerwonej i Ludowego Wojska Polskiego”. Pomimo brutalnego śledztwa, UB nie udowodniło Pani Wandzie stawianych jej zarzutów. Wyrokiem Wojskowego Sądu Rejonowego w Olsztynie z dnia 09.05.1947r.  Wanda Czyżewska została uniewinniona od ww. oskarżenia „z braku dowodów winy”, a następnie zwolniona z aresztu. Po wyjściu z więzienia Pani Wanda ukończyła szkołę dla położnych i pielęgniarek w Białymstoku, założyła rodzinę. W 1990 roku była jedną z założycieli Koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Ostródzie, które w 2012 roku zostało rozwiązane. W 2018 roku po reaktywowaniu działalności Koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Ostródzie, pełni funkcję honorowego prezesa.
Zdjęcia do artykułu: WKU Ostróda.

Dodaj komentarz

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.