WE WTOREK 27.08.2019 ODBĘDZIE SIĘ POGRZEB JANA PURZYCKIEGO – PISARZA I SCENARZYSTĘ FILMOWEGO POCHODZĄCEGO Z OSTRÓDY

WE WTOREK 27.08.2019 ODBĘDZIE SIĘ POGRZEB JANA PURZYCKIEGO - PISARZA I SCENARZYSTĘ FILMOWEGO POCHODZĄCEGO Z OSTRÓDY

W dniu 20 sierpnia w wieku 71 lat zmarł pochodzący z Ostródy scenarzysta m.in. “Wielkiego Szu”, “Złotopolskich” czy “Piłkarskiego Pokera” Jan Purzycki.

Msza pogrzebowa odbędzie się we wtorek, 27 sierpnia w kościele p.w. św. Dominika Savio w Ostródzie o godzinie 13:00, po czym prochy Pana Jana zostaną złożone na cmentarzu komunalnym przy ul. Spokojnej.

Jan Purzycki na świat przyszedł 20 czerwca 1948 roku w Ostródzie, gdzie spędził swoje młodzieńcze lata. Zanim został scenarzystą pracował w biurze projektów, w stadninie koni, bywał też elektrykiem.

W roku 1980 ukończył Państwową Wyższą Szkołę Filmową w Łodzi. Oprócz wymienionych na wstępie filmów spod jego pióra wyszły także takie produkcje jak „Akwarium” na podstawie powieści Wiktora Suworowa,  „Prawo ojca” z Markiem Kondratem, „Prymas –trzy lata z tysiąca” z Andrzejem Sewerynem. Za ten ostatni film był nominowany w kategorii najlepszy scenariusz do Polskiej Nagrody Filmowej czyli Orła. Przez cztery lata był także scenarzystą lubianego serialu „Złotopolscy”

Oprócz działalności stricte filmowej był także wiceprezesem Radiokomitetu, a przez miesiąc nawet szefem TVP. Doradzał Lechowi Wałęsie, prowadząc m.in. jego pierwszą telewizyjną kampanię prezydencką. Działał także w studiu filmowym “Dom”, którego był kierownikiem literackim. Angażował się również w działalność edukacyjną, będąc wykładowcą na Wydziale Reżyserii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Był też autorem kilku książek bazujących na swoich scenariuszach.

Dodaj komentarz

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.