ZNALEZIONO NIEWYBUCHY. UTRUDNIENIA W RUCHU

ZNALEZIONO NIEWYBUCHY. UTRUDNIENIA W RUCHU

Wczoraj (19.02) dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Ostródzie otrzymał zgłoszenie, że na ulicy Słowackiego nad jeziorem Drwęckim podczas oczyszczania nadbrzeża wyłowiono 6 sztuk niewybuchów.

Na miejsce natychmiast zostali wysłani policjanci w celu zabezpieczenia terenu. Wezwany został również funkcjonariusz z Nieetatowej Grupy Rozpoznania Minersko- Pirotechnicznego, który określi, że znaleziska to granaty z okresu II wojny światowej. 4 sztuki granatów moździerzowych i 2 sztuki granatów ręcznych.

Dziś od godzin porannych prowadzona była akcja podjęcia niewybuchów. Na miejsce przyjechał patrol saperski z Lidzbarka Warmińskiego, który podjął decyzję, że dwa granaty z powodów bezpieczeństwa należy zdetonować na miejscu. Pozostałe znaleziska zostały zneutralizowane i przewiezione na poligon.

W zabezpieczeniu działań oprócz policjantów brali udział strażacy, strażnicy miejscy oraz funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei. Na miejscu obecny był również Burmistrz Ostródy Zbigniew Michalak. Powołano także sztab kryzysowy.

Konieczna była ewakuacja osób znajdujących się w zagrożonej strefie w tym również osób przebywających w pobliskich budynkach. Większość z mieszkańców w tym czasie przebywała w pracy, w domach pozostało kilka osób, które samodzielnie opuściły swoje mieszkania po otrzymaniu informacji o prowadzonych działaniach. Konieczne było również wstrzymanie ruchu kolejowego, ponieważ miejsce detonacji znajdowało się w pobliżu torów.

Po zakończeniu działań przez saperów mieszkańcy mogli wrócić do swoich domów. Ruch pieszy, samochodowy i kolejowy został przywrócony.

 

Dodaj komentarz

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.