122 MILIONY NA MUZEUM W STĘBARKU I REWITALIZACJE KANAŁU

122 MILIONY NA MUZEUM W STĘBARKU I REWITALIZACJE KANAŁU

W poniedziałek podczas konferencji prasowej marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Gustaw Marek Brzezin poinformował, że w Kontrakcie Terytorialnym dla Województwa Warmińsko-Mazurskiego z listopada 2014 roku znajdują się już cztery inwestycje dotyczące projektów z dziedziny kultury.

W związku z zainstniałymi możliwościami  dodatkowego wsparcia ze środków programu operacyjnego Infrastruktura i Środowisko najistotniejszych przedsięwzięć z zakresu kultury, zarząd województwa zgłosił do objęcia Kontraktem Terytorialnym  dwa regionalne projekty.

Chodzi o Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku, które ma być rozbudowane na tyle, by możliwa była ekspozycja całoroczna. Obecnie muzeum czynne jest od wiosny do jesieni. Drugą zgłoszoną inwestycją jest rewitalizacja Kanału Elbląskiego na odcinkach: Jezioro Drużno-Miłomłyn, Miłomłyn-Zalewo, Miłomłyn-Ostróda-Stare Jabłonki.

We względu na fakt, że Grunwald i bitwa grunwaldzka jest marką regionu nie tylko w Polsce, ale i na świecie oraz kolejny, rozpoczęty właśnie sezon wykopalisk archeologicznych pod Grunwaldem. Zaistniała potrzeba całorocznej ekspozycji i pracy muzeum, stąd konieczność rozbudowy placówki. Koszt tej inwestycji szacuje się na 22 mln zł.

Drugi projekt dotyczy udrożnienia i rewitalizacji Kanału Elbląskiego. Potrzebne jest pogłębienie torów wodnych i umocnienie brzegów szlaku wodnego. Prace mają kosztować 100 mln zł.

W podpisanym w listopadzie 2014 roku kontrakcie, władze województwa wskazały inwestycje dotyczące konserwacji najważniejszych zabytkowych obiektów w regionie, ale i rozbudowę instytucji kultury.

Dodaj komentarz

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.