BEZPŁATNE BADANIA PRZESIEWOWE PŁUC I JELITA GRUBEGO

BEZPŁATNE BADANIA PRZESIEWOWE PŁUC I JELITA GRUBEGO

Powiat ostródzki objęto programami bezpłatnych, profilaktycznych badań przesiewowych, mających na celu wykrywanie nowotworów płuc i jelita grubego w 2016 r. Zachęcamy mieszkańców powiatu do korzystania z tych badań, gdyż wykrywanie nowotworów płuc i jelita grubego w ich bardzo wczesnej fazie, daje pacjentom ogromne szanse na całkowite wyleczenie.

1. W ramach pierwszego z programów wykonuje się bezpłatną tomografię komputerową płuc.

Do badania kwalifikują się osoby w wieku 50-70 lat:
• palące przez min. 20 lat paczkę papierosów dziennie (osoby palące nadal oraz osoby, które rzuciły palenie),
• narażone na długotrwałe działanie czynników rakotwórczych takich jak: m.in. azbest, arszenik oraz produkty przemiany węgla kamiennego,
• wszyscy bez ograniczeń wiekowych z POChP.
Aby wziąć udział w programie należy jedynie wypełnić wraz z lekarzem rodzinnym lub lekarzem specjalistą załączoną ankietę/skierowanie.
Kadra medyczna, współpracująca przy tym programie to uznani w środowisku lekarze torakochirurdzy, onkolodzy z wieloletnim stażem pracy oraz radiolodzy z ogromnym doświadczeniem w wykrywaniu zmian m.in. w obrębie klatki piersiowej.
Osoby, u których zostaną wykryte zmiany będą kierowane na dalszą diagnostykę i leczenie.
Badania wykonuje Pracownia Tomografii Komputerowej „Ars Medica” w Olsztynie przy ul. Jagiellońskiej 78 w dogodnych terminach (również w soboty).
Rejestracja pacjentów odbywa się codziennie od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-15:00 – telefonicznie pod nr tel. 664-830-861 lub 664-830-879.
Akcja trwa tylko do 16 grudnia 2016 r.

2. W ramach drugiego z programów zapraszamy do skorzystania z bezpłatnej kolonoskopii jelita grubego.

Rak jelita grubego należy do najczęstszych nowotworów złośliwych jest wśród nich drugim zabójcą (po rakach piersi u kobiet i płuc u mężczyzn). W Europie rocznie diagnozuje się 400 tys. nowych zachorowań, a ponad 200 tys. chorych w tym czasie umiera. Schorzenie to nazywane jest cichym zabójcą, jednak wykryte we wczesnej fazie jest w 100% wyleczalne.
Do badania kwalifikują się:
• wszystkie osoby w wieku 50 -65 lat bez objawów raka jelita grubego,
• osoby w wieku 40-65 lat bez objawów raka jelita grubego, które miały w rodzinie przynajmniej jednego krewnego pierwszego stopnia (rodzice, rodzeństwo, dzieci) z rakiem jelita grubego,
• osoby w wieku 25–65 lat pochodzące z rodziny HNPCC lub FAP. W tym przypadku konieczne jest kierowanie (potwierdzenie) z Poradni Genetycznej.
W programie nie mogą uczestniczyć:
• osoby, które poddały się takiemu badaniu w ciągu ostatnich 10 lat,
• pacjenci z wyraźnymi objawami sugerującymi raka jelita grubego tj.: krwawienie, nie związane z hemoroidami, istotna zmiana rytmu wypróżnień, chudnięcie, anemia,
• pacjenci ze znanymi chorobami jelita grubego (zapalenia, polipy),
• pacjenci ze zdiagnozowanymi istotnymi klinicznymi chorobami mogącymi zwiększać ryzyko kolonoskopii (zaburzenia krzepnięcia, niewydolność krążeniowa, wieńcowa, oddechowa).
Aby wziąć udział w badaniu wystarczy wypełnić specjalną ankietę/skierowanie podpisane przez lekarza kierującego i dostarczyć je do Biura Badań Przesiewowych przy ul. Kopernika 30 w Olsztynie (można osobiście, listownie bądź na nr fax.89-532-45-61 lub 89-532-45-71). Szczegółowe informacje i rejestracja pacjentów pod nr tel. 664-830-861 lub 664-830-879 a także osobiście – codziennie od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-15:00.

Badania wykonuje Pracownia Endoskopii Centrum Medycznego „Ars Medica w Olsztynie, przy ul. Kopernika 30. Pracownia posiada najnowocześniejszy sprzęt endoskopowy w regionie, a badanie przeprowadzane jest w systemie redukcji dolegliwości bólowych, przez co jest ono krótsze i dużo bardziej komfortowe dla pacjentów. Lekarze wykonujący badania to najlepsi specjaliści w dziedzinie gastroenterologii, z wieloletnim doświadczeniem pracy oraz uznani onkolodzy. To wszystko gwarantuje dokładną diagnostykę oraz maksymalizuje komfort pacjenta podczas badania.
Pacjent dodatkowo otrzymuje nieodpłatnie preparat do przygotowania jelita.
Akcja trwa do końca grudnia 2018 r.

źródło: Powiat Ostródzki

Dodaj komentarz

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.