BY SŁUŻYĆ WIERNIE RZECZYPOSPOLITEJ I MOJEJ SPOŁECZNOŚCI

BY SŁUŻYĆ WIERNIE RZECZYPOSPOLITEJ I MOJEJ SPOŁECZNOŚCI

W niedzielę, 19 maja br., słowa roty przysięgi wojskowej wypowiedziało blisko 60 żołnierzy 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Było to już trzecie zaprzysiężenie żołnierzy Obrony Terytorialnej na Warmii i Mazurach w 2019 r. Uroczystą i pełną emocji przysięgę żołnierze złożyli w Parku Miejskim w Morągu, o godzinie 12.00.

Ponad rok temu, w tym samym miejscu w Morągu, pierwsi ochotnicy złożyli przysięgę wojskową, dając tym samym początek formowania Wojsk Obrony Terytorialnej na Warmii i Mazurach – podkreślił dowódca 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej, płk Mirosław Bryś.

Obecnie formacja znajduje się w jednym z najbardziej dynamicznych okresów budowy. 20 000 żołnierzy OT szkoli się w ramach trzynastu brygad obrony terytorialnej na terenie dwunastu województw (dwie brygady na Mazowszu). Na Warmii i Mazurach jest już blisko 2 000 Terytorialsów.

 

Przez złożenie przysięgi wojskowej, blisko 60 kolejnych ochotników z całego województwa warmińsko-mazurskiego stało się pełnoprawnymi żołnierzami Wojsk Obrony Terytorialnej. Tym samym zwiększyła się liczba żołnierzy czterech batalionów lekkiej piechoty na Warmii i Mazurach. Uroczystość była zwieńczeniem szesnastodniowego szkolenia podstawowego, które prowadzone było w batalionie lekkiej piechoty w Morągu.

Składający przysięgę na co dzień zajmują różne stanowiska służbowe. Pracują jako geodeci, informatycy, farmaceuci, przedstawiciele handlowi, księgowi, operatorzy maszyn, magazynierzy. Są też osoby, które mają własna działalność gospodarczą – podkreśla dowódca 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej, płk Mirosław Bryś. Najważniejsze jest to, że łączy ich wszystkich jedna wspólna myśl i chęć służenia sprawie większej niż indywidualne losy każdego z nas – dodaje dowódca.

Ponad 30% żołnierzy składających przysięgę to mieszkańcy powiatu olsztyńskiego, a 8 % pochodzi z powiatu szczycieńskiego. Ponad 14% żołnierzy to mieszkańcy Morąga. Blisko 11% żołnierzy pochodzi z Lubawy, a ponad 5% z Zalewa. Tyle samo ochotników mieszka w Bartoszycach. Pozostali przysięgający to mieszkańcy Ostródy, Iławy, Smykówka, Zakrzewa, Pustek, Wielbarka, Barczewa, Kozłowa, Dobrego Miasta i Giżycka.

W uroczystości wzięli udział bliscy żołnierzy, a także przedstawiciele władz wojewódzkich, samorządowych, służb mundurowych, Kościoła, kombatanci, parlamentarzyści oraz mieszkańcy.

Przysięgę poprzedziła uroczysta msza święta w kościele pw. bł. Michała Kozala, Biskupa
i Męczennika w Morągu, o godzinie 8.00.

Tuż po uroczystości, Terytorialsi zaprezentowali pojazdy i sprzęt, jakim dysponują na co dzień. Była to okazja, aby porozmawiać o misji i zadaniach WOT.

W tym samym dniu, w Laskówce żołnierze 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej brali udział uroczystości odsłonięcia tablicy pamiątkowej poświęconej kpt. Gracjanowi Klaudiuszowi Frógowi ps. „Szczerbiec”, patrona brygady.

Dorota Karbowska

Specjalista ds. komunikacji

42 Batalionu Lekkiej Piechoty w Morągu

Foto: Gmina Morąg

 

 

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.