CORAZ MNIEJ LUDZI NA WARMII I MAZURACH. MIESZKAŃCY OPUSZCZAJĄ REGION

LUDZIE OPUSZCZAJĄ POWIAT OSTRÓDZKI. WYJĄTKIEM JEDNA GMINA

Województwo warmińsko-mazurskie cały czas się wyludnia. Urząd Statystyczny w Olsztynie opublikował dane o liczbie ludności na koniec 2018 roku.

Na koniec 2018 roku województwo warmińsko-mazurskie miało niespełna 1 mln 429 tysięcy mieszkańców. To o prawie 5 tysięcy osób mniej, niż na koniec roku 2017. Przyczyny są dwie. Po pierwsze, ujemny przyrost naturalny, czyli większa liczba zgonów niż urodzeń. Jeszcze do roku 2012 przyrost naturalny był dodatni, później – za wyjątkiem lat 2014 i 2017 – cały czas ujemny. Struktura wiekowa mieszkańców regionu powoduje, że ten trend bardzo trudno byłoby odwrócić.

Roczniki powojenne, ten duży wyż demograficzny, wkraczają w okres zaawansowanego wieku, co będzie miało wpływ na liczbę zgonów, przy czym jednocześnie rodzi się za mało dzieci. Patrząc na liczbę kobiet w wieku rozrodczym, to rokowania są raczej mało optymistyczne – to musiałby być znaczący wzrost liczby urodzeń, na poziomie trojga dzieci na jedną kobietę

Jeszcze większe znacznie mają wyjazdy z województwa. Mieszkańcy Warmii i Mazur wyprowadzają się przede wszystkim do innych województw – tu prym wiodą pomorskie i mazowieckie – a także za granicę. Bardzo wiele osób ma krewnych, którzy wyjechali.

Mój brat wyjechał 12 lat temu. Ściągnął do siebie rodzinę i już nie wraca

– opowiada pani Anna z Nidzicy.

Mój syn jest w Oslo, kuzyni w Niemczech. Wszyscy wyjechali kilka lat temu za pracą

– dodaje pani Irena z Purdy.

Młodzi wolą większe miasta. Moi dwaj synowie wyjechali do Irlandii, jeden wrócił – ale teraz mieszka w Poznaniu. Inna praca, inna płaca

– przyznaje pani Anna z Ostródy.

Wyludnianiem się najbardziej dotknięte są północne powiaty województwa warmińsko-mazurskiego – braniewski, bartoszycki i kętrzyński. A tzw. dodatnie saldo migracji – czyli przewagę przyjazdów nad wyjazdami – w ubiegłym roku zanotowały tylko dwa powiaty: olsztyński i ełcki.

Źródło: Radio Olsztyn

Dodaj komentarz

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.