EGZAMIN PRZED PRZYSIĘGĄ

EGZAMIN PRZED PRZYSIĘGĄ

Tylko kilkanaście godzin dzieli Terytorialsów z Warmii i Mazur od ukończenia szkolenia podstawowego, którego ukoronowaniem będzie uroczysta przysięga wojskowa. Zanim Terytorialsi złożą przysięgę wojskową muszą zdać egzamin – tzw. pętlę taktyczną.

Pokonywanie terenu czołganiem, skryte podejście do obiektu, reakcja na kontakt ogniowy. Do tego  strzelanie, pierwsza pomoc, ewakuacja rannych, posługiwanie się sprzętem obrony przed bronią masowego rażenia. Wyznaczanie azymutu, posługiwanie się mapą i busolą, nawiązanie łączności z wykorzystaniem radiostacji czy też transport amunicji, to tylko niektóre z kilkunastu umiejętności, które są sprawdzane podczas tzw. „pętli taktycznej”. Ten pierwszy wojskowy egzamin ma sprawdzić poziom wiedzy i umiejętności Terytorialsów i jest przepustką do przysięgi wojskowej oraz dalszej służby w szeregach WOT.

            Wszystko zaczyna się wczesnym rankiem od alarmu, szybka zbiórka, sprawdzenie wyposażenia, krótkie instruktarze i komenda „NAPRZÓD”! Dzień nabiera tempa – podkreślają Terytorials z Warmii i Mazur. Na kilkunastokilometrowej „pętli” (stąd nazwa egzaminu) rozmieszczone są punkty, gdzie ocenie poddawane są umiejętności każdego żołnierza.

            Na koniec spotkaliśmy się wszyscy przy ognisku. Mimo potu, i zmęczenia stwierdzamy, że jesteśmy z siebie dumni. Ten egzamin utwierdził nas w przekonaniu, że od teraz jesteśmy zespołem, a wysiłek ostatnich kilkunastu dni szkolenia nie poszły na marne – dodają żołnierze.

W niedzielę, 19 maja br., słowa roty przysięgi wojskowej wypowie blisko 60 żołnierzy 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Będzie to już trzecie zaprzysiężenie żołnierzy Obrony Terytorialnej na Warmii i Mazurach w 2019 r. Uroczystą i pełną emocji przysięgę żołnierze złożą w Parku Miejskim w Morągu, o godzinie 12.00.

 

Dodaj komentarz

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.