JUTRO PREZYDENCI POLSKI I LITWY SPOTKAJĄ SIĘ NA POLACH GRUNWALDU

JUTRO PREZYDENCI POLSKI I LITWY SPOTKAJĄ SIĘ NA POLACH GRUNWALDU

W środę prezydent Polski Andrzej Duda i Litwy Gitanas Nauseda uczczą wspólnie 610. rocznicę Bitwy pod Grunwaldem. Litewski prezydent będzie pierwszą głową państwa, która odwiedzi Polskę od czasu wybuchu pandemii koronawirusa.

Z uwagi na pandemię tegoroczne obchody Bitwy pod Grunwaldem ograniczone będą wyłącznie do części oficjalnej. Zabraknie tradycyjnej inscenizacji, która każdego roku gromadziła tysiące ludzi. Wśród delegacji zagranicznych pod Grunwaldem pojawi się m.in. prezydent Litwy Gitanas Nauseda.

Prezydenci, a także szefowie rządów obu krajów Mateusz Morawiecki i Saulius Skvernelis oraz Wielki Mistrz Zakonu Szpitala Najświętszej Maryi Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie Frank Bayard wezmą udział w apelu grunwaldzkim, podczas którego wygłoszą oficjalne przemówienia i złożą wieńce pod pomnikiem upamiętniającym zwycięstwo połączonych sił polsko-litewskich nad siłami zakonu krzyżackiego.

Prezydenci odbędą również rozmowy polityczne, podczas których omówią najważniejsze zagadnienia z zakresu relacji bilateralnych, w tym wyzwania związane z koronakryzysem, współpracy regionalnej, m.in. w ramach Inicjatywy Trójmorza, a także na forum Unii Europejskiej i NATO

– poinformował szef gabinetu prezydenta RP Krzysztof Szczerski.

We wtorek w Pałacu Prezydenckim w Warszawie wizytę złoży szef litewskiego rządu Saulius Skvernelis, który z rąk prezydenta Dudy odbierze jedno z najwyższych odznaczeń państwowych – Krzyż Wielki Orderu Zasługi RP – w uznaniu za zasługi i wkład w zacieśnianie dialogu obu krajów.

Program wydarzenia:

Godz. 11.00 

Udział Prezydenta RP i Prezydenta RL w uroczystych obchodach 610. rocznicy Bitwy pod Grunwaldem (Pola Grunwaldu)

– Wystąpienie Prezydentów RP i RL
– Ceremonia złożenia wieńców pod Pomnikiem Grunwaldzkim

Godz. 12.30 

Uroczyste odsłonięcie i poświęcenie kamienia upamiętniającego Bitwę pod Grunwaldem z udziałem Prezydentów RP i RL (Pola Grunwaldzkie, Aleja Pomnikowa)

Godz. 13.15

Rozmowa Prezydentów RP i RL (Muzeum Bitwy pod Grunwaldem)

źródło: Radio Olsztyn

Dodaj komentarz

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.