KRÓLEWO W GMINIE MORĄG ZWYCIĘZCĄ KONKURSU EKO-SOŁECTWO

KRÓLEWO W GMINIE MORĄG ZWYCIĘZCĄ KONKURSU EKO-SOŁECTWO

Sołectwo Królewo w gminie Morąg zwyciężyło w VI edycji konkursu „Eko-Sołectwo”, który polegał na zbiórce elektroodpadów. W akcji, którą wspierał samorząd województwa warmińsko-mazurskiego, uczestniczyło 36 sołectw z Warmii i Mazur.

Ideą akcji jest wspólne działanie na rzecz ochrony środowiska naturalnego. Przez kilka miesięcy mieszkańcy poszczególnych sołectw w naszym regionie gromadzili elektroodpady.

Z kolei sołtysi jako liderzy społeczności lokalnych podjęli się funkcji koordynatorów akcji w sołectwach. Musieli ogłosić w swoich miejscowościach informacje o zbiórce, a następnie zorganizować punkty, gdzie miałby te odpady trafiać. Potem elektrośmieci odbierała wyznaczona przez organizatora konkursu firma. Do tej pory w pięciu edycjach akcji zebrano ponad 415 ton elektroodpadów. W bieżącym roku do akcji zgłosiło się 36 sołectw, które w sumie zebrały rekordową w historii akcji ilość odpadów – ponad 124 tony.

W piątek 25 listopada w siedzibie WMODR w Olsztynie najbardziej zaangażowani w tegoroczną akcję otrzymali nagrody i wyróżnienia. Szczególne podziękowania otrzymał tegoroczny lider konkursu – sołectwo Królewo w gminie Morąg, którego mieszkańcy zebrali 12,58 tony elektroodpadów. Nagrodę w Olsztynie odebrała sołtys Anna Erber.

Podczas podsumowania zostało nagrodzonych jeszcze 14 sołectw z Warmii i Mazur. Dodatkowo wyróżniono sołtysów, którzy od kilku lat aktywnie uczestniczą w kolejnych edycjach akcji.

Organizatorem konkursu „Eko Sołectwo” jest Puls Regionu Magazyn Samorządów Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Partnerem tego przedsięwzięcia jest Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie.

15 najlepszych sołectw:

 1. Królewo (gmina Morąg)- 12,58 tony,
 2. Bystry (gmina Giżycko)- 10,56 tony,
 3. Jagodne Wielkie (gmina Miłki)- 10,02 tony,
 4. Przykop (gmina Purda) – 8,92 tony,
 5. Choszczewo (gmina Sorkwity) – 8,08 tony,
 6. Świętnik (gmina Lidzbark Warmiński) – 5, 08 tony,
 7. Stulichy (gmina Węgorzewo) – 5 tony,
 8. Ługwałd (gmina Dywity) – 4, 86 tony,
 9. Nowa Wieś ( gmina Purda) – 4,58 tony,
 10. Jegławki- (gmina Srokowo) – 4, 4 tony,
 11. Smolany-Żardowy (gmina Janowiec Kościelny) – 3, 87 tony,
 12. Ostrzeszewo (gmina Purda)- 3,51 tony,
 13. Wieprz (gmina Zalewo)- 3,32 tony,
 14. Maldanin (gmina Pisz) – 3,08 tony,
 15. Krutyński Piecek (gmina Piecki)- 2,94 tony.

WWiM

2 komentarze

Szkoda ze nie brane są pod uwagę bloki na Grunwaldzkiej gdzie ogrzewanie jest piecowe.A ludzie palą czym popadnie

Dodaj komentarz

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.