KRZYSZTOF KUROWSKI Z KLUBU ŻEGLARSKIEGO OSTRÓDA ZASŁUŻONY DLA TURYSTYKI

W Lidzbarku Warmińskim odbyły się Wojewódzkie Obchody Światowego Dnia Turystyki, święta ustanowionego z inicjatywy Światowej Organizacji Turystyki, w bieżącym roku odbywające się pod hasłem „Zrównoważona turystyka – narzędziem rozwoju”.

Oficjalne spotkanie przedstawicieli samorządu z branżą turystyczną rozpoczął spektakl aktorów teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie ”Poranek Pana Mikołaja”, zaprezentowany na dziedzińcu zamku.

Spotkanie w Wielkim Refektarzu Zamku Biskupów Warmińskich otworzył Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego, podkreślając istotę zrównoważonej turystyki dla gospodarki regionu. W debacie poświęconej zrównoważonej turystyce jako narzędziu rozwoju uczestniczyli przedstawiciele samorządu, branży i nauki.

Wszyscy rozmówcy byli zgodni, że zarówno mieszkańcy odwiedzanych terenów, jak i turyści mają prawo do życia i przebywania w czystym, naturalnym środowisku, a organizacje i przedsiębiorstwa prywatne mają prawo do odnoszenia z turystyki korzyści finansowych.

Jednym z punktów uroczystości było wręczenie odznak „Za Zasługi dla Turystyki”. Otrzymali je:

Kazimierz Karpiński – od 22 lat aktywnie działający w Mrągowskim Oddziale Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. W ramach turystyki czuwa nad zabezpieczeniem wszystkich imprez związanych z turystyką wodną i turystyką lądową.
Krzysztof Kurowski – kierownik Klubu Żeglarskiego Ostróda, propagator sportów wodnych, turystyki żeglarskiej, motorowodnej, kajakowej i innych form zdrowego i bezpiecznego wypoczynku w otoczeniu środowiska wodnego.
Józef Kwaśniewicz – prowadzący działalność związaną z propagowaniem i rozwojem turystyki kwalifikowanej oraz krajoznawczej w środowisku młodzieży oraz współpracowników.
Janina Lichota – długoletni i aktywny członek Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego, „Figa” w Braniewie, promuje turystykę kajakową, rowerową, a przede wszystkim turystykę pieszą.
Andrzej Małyszko – pasjonat historii lokalnej, promujący turystykę regionalną oraz przyczyniający się do ocalenia od zapomnienia lokalnych zabytków kultury i historii.
Stefan Matwij – wyróżniany za działalność na rzecz rozwoju turystyki na terenie naszego regionu we współorganizowaniu i sponsorowaniu imprez kulturalnych i sportowych oraz działalność charytatywną.
Ireneusz Mroczek – koordynator prac w wyniku których utworzone zostało Interaktywne Muzeum Państwa Krzyżackiego w Działdowie.
Monika Prażak-Michałowska – współtwórczyni Elbląskiego Klastra Turystycznego, platformy współpracy między firmami, instytucjami otoczenia biznesu, instytucjami publicznymi, organami władzy samorządowej, organizacjami pozarządowymi.
Jerzy Sukow – organizator imprez wodnych i pieszych o charakterze turystyczno-krajoznawczym dla młodzieży z tzw. trudnych środowisk z miasta Elbląga i regionu. Jest przez to znanym wychowawcą wielu pokoleń młodzieży.
Aneta Werla – kreatorka licznych szlaków turystycznych, z których korzystają mieszkańcy Ełku oraz turyści, pomysłodawczyni instalacji miejskich, zachęcających turystów do aktywniejszego poznawania miasta, czy kampanii promocyjnej „Ełk – tu wracam”.
Zespół Szkół w Baranowie – poprzez działania w zakresie ochrony środowiska, pracownicy oraz uczniowie tworzą dla turysty warunki pobytu wśród naturalnej i niezniszczonej przyrody.

Dla wszystkich chętnych – mieszkańców i turystów, od godziny 10.00 na przedzamczu Zamku Biskupów Warmińskich ustawione były stoiska z wyrobami rękodzielniczymi twórców z Warmii. Można było skorzystać z informacji o Szlaku GreenVelo podczas seansów w kapsule 5D.

Zorganizowane zostały spacery po mieście z przewodnikiem, który ciekawie opowiadał o Lidzbarku Warmińskim, jego historii, zabytkach, słynnych mieszkańcach oraz o czasach współczesnych. Przygotowane atrakcje: rajd rowerowy, quest oraz napoleońska gra miejska tak jak i wszystkie atrakcje przygotowane w tym dniu, cieszyły się wielka popularnością, szczególnie, że i pogada sprzyjała świętowaniu.

Źródło. Wrota Warmii i Mazur

Dodaj komentarz

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.