LANE KLUSKI Z LUBCZYKIEM Z PIETRZWAŁDU Z PUCHAREM MARSZAŁKA

LANE KLUSKI Z LUBCZYKIEM Z PIETRZWAŁDU Z PUCHAREM MARSZAŁKA

Lane kluski z lubczykiem zalane królewskim rosołem z perliczki, wołowiny i gęsi z Pietrzwałdu zdobyły 1 miejsce oraz Puchar Marszałka województwa warmińsko-mazurskiego za najlepszą potrawę z mąki w regionalnym konkursie „Smaki Warmii Mazur i Powiśla na stołach Europy”. Impreza odbyła się nad jeziorem Skarlińskim w Wawrowicach, w gminie Kurzętnik.„Regionalny Festiwal Klusek i Makaronu” jest jednym z 16 wydarzeń z „Kalendarza imprez promujących żywność naturalną, tradycyjną, lokalną i regionalną Województwa Warmińsko-Mazurskiego”.

W tegorocznym konkursie „Na najlepszą potrawę z klusek i makaronu” rywalizowały trzy ekipy Kół Gospodyń Wiejskich: KGW Rożental, KGW Brzozie Lubawskie i KGW Wielkie Bałówki. Wygrała potrawa „Papardelle z kaczką i grzybami” KGW w Wielkich Bałówkach.

W ramach imprezy odbyła się także degustacja potraw z klusek i makaronu. Dagmara Gęstwińska z Gospodarstwa Agroturystycznego „Kalinówka” z Pietrzwałdu – członek sieci Dziedzictwo Kulinarne Warmia Mazury Powiśle, przyrządziła na miejscu lane kluski z lubczykiem zalane królewskim rosołem z perliczki, wołowiny i gęsi. Za tę potrawę otrzymała I miejsce oraz Puchar Marszałka za najlepszą potrawę z mąki w regionalnym konkursie „Smaki Warmii Mazur i Powiśla na stołach Europy”.

Celem imprezy jest kultywowanie, propagowanie i pogłębianie wiedzy o tradycjach kuchni regionalnej Warmii, Mazur i Powiśla oraz o dziedzictwie kulturowym wsi, promowanie żywności opartej na surowcach pochodzenia lokalnego, ochrona regionalnego dziedzictwa kulinarnego i kulturowego, zachowanie niepowtarzalnych smaków produktów żywnościowych, promocja restauracji i gospodarstw agroturystycznych z regionu Warmii, Mazur i Powiśla. Imprezę odwiedziło około 6 tysięcy osób.

Wydarzenie, które odbyło się 4 września na plaży wiejskiej nad jeziorem Skarlińskim w Wawrowicach w ramach dożynek gminno-parafialnych było współorganizowane  przez samorząd województwa warmińsko-mazurskiego oraz gminę Kurzętnik.

Źródło: WWiM

Dodaj komentarz

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.