OTWARTO SALĘ EDUKACYJNĄ ”OGNIK” W KOMENDZIE STRAŻY POŻARNEJ

OTWARTO SALĘ EDUKACYJNĄ ''OGNIK'' W KOMENDZIE STRAŻY POŻARNEJ

Sale edukacyjne „OGNIK” wybudowane w siedzibach komend powiatowych i miejskich PSP powstają dzięki współpracy Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej i Ministerstwa Edukacji Narodowej w ramach programu „Bezpieczna+”.

Inauguracja programu w Ostródzie miała miejsce dzisiaj w siedzibie Komendy Powiatowej Straży Pożarnej w Ostródzie, w której uroczyście otwarto salę edukacyjną „Ognik”. Koordynatorami akcji w naszym mieście są Komendant Tomasz Ostrowski oraz Zastępca Komendanta Rafał Napiórkowski.

Celem programu jest poprawa bezpieczeństwa uczniów oraz kształtowanie ich wiedzy i świadomości na temat zagrożeń zewnętrznych i umiejętności zachowania się w sytuacji wystąpienia zagrożenia. Akcja skierowana jest do najmłodszych uczniów szkół podstawowych.

Na realizację projektu w siedzibach komend powiatowych i miejskich PSP wybudowano pomieszczenia przypominające typowe mieszkanie wraz ze sprzętem i wyposażeniem, które mogą być źródłem zagrożeń pożarowych lub zatrucia tlenkiem węgla. W ramach programu przeszkoleni strażacy prowadzą zajęcia szkoleniowe z zakresu bezpieczeństwa, zarówno teoretyczne, jak i praktyczne, z wykorzystaniem prezentacji multimedialnych i sprzętu pożarniczego. Rolą strażaków jest wytłumaczenie dzieciom, jak ustrzec się zatrucia tlenkiem węgla (czadem), jak należy dbać o prawidłową wentylację pomieszczeń, do jakich zagrożeń może doprowadzić niewłaściwe użytkowanie sprzętu domowego oraz jak powinna przebiegać ewakuacja z miejsca objętego pożarem. Ponadto dzieci mogą zobaczyć jak rozprzestrzenia się dym w warunkach pożaru, jak działają czujki dymu oraz tlenku węgla, jak nagrzewają się drzwi, za którymi powstał pożar.

źródło: UM Ostróda

Dodaj komentarz

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.