PARASOL WOT NAD SPOŁECZNOŚCIĄ WARMII I MAZUR

We wtorek 10 września 2019 r. w Olsztynie odbyło się spotkanie ekspertów z zakresu zarządzania kryzysowego i przedstawicieli organów samorządu terytorialnego województwa warmińsko-mazurskiego z żołnierzami 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Uczestnicy dowiedzieli się między innymi, w jakich sytuacjach można zwrócić się do Terytorialsów z Warmii i Mazur, jakie zadania mogą realizować i jakim sprzętem dysponują, by usuwać skutki klęsk żywiołowych.

Tego typu warsztaty mają na celu przygotować samorządy oraz służby i instytucje im podległe do współpracy z Wojskami Obrony Terytorialnej (WOT). Wynikiem tych spotkań ma być skuteczne wykorzystanie potencjału wojska w procesie zarządzania kryzysowego.

Ostatnie wydarzenia na południu Polski pokazały, że wsparcie WOT było niezbędne podczas akcji ratunkowych, a dobra współpraca między samorządami, służbami ratowniczymi i Terytorialsami przyniosła efekty. Musimy być gotowi do współpracy w podobnych akcjach na Warmii i Mazurach” – podkreśla dowódca 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej, płk Mirosław Bryś.

Podczas warsztatów dowódca brygady, opowiedział samorządowcom, czym są zespoły oceny wsparcia (ZOW) oraz kompanijny moduł zadaniowy i jaki jest schemat działania. „Przeciwdziałanie sytuacjom kryzysowym oraz ograniczanie ich skutków poprzez wsparcie straży pożarnej czy innych służb wyspecjalizowanych w niesieniu pomocy jest jednym z zadań WOT. Specyfika naszej formacji to terytorialność, a nasi żołnierze mają być obok straży pożarnej czy policji jednymi z pierwszych na miejscu zdarzenia”. Zadaniem ZOW będzie rozpoznanie i ocena sytuacji, nawiązanie współpracy z administracją cywilną i wojskową oraz oszacowanie, ilu żołnierzy WOT i jaki sprzęt będą potrzebne. „Schemat działania jest zawsze taki sam. Pierwszy na miejscu pojawia się Zespół Oceny Wsparcia, który nawiązuje kontakt ze przedstawicielami samorządu w miejscy zdarzenia i dokonuje oceny możliwości wsparcia ich działania. W trybie alarmowym aktywowani są żołnierze i w trybie natychmiastowym kompletowane są siły i środki do udziału w akcji” – dodaje dowódca.

Spotkanie w Olsztynie było pierwszym na terenie Warmii i Mazur w ramach projektu Wojsk Obrony Terytorialnej pk. „PARASOL”.

Podczas warsztatów został zaprezentowany Zespół Oceny Wsparcia, Naziemny Zespół Poszukiwawczo-Ratowniczy oraz Kompanijny Moduł Zadaniowy. W skład zaprezentowanego modułu zadaniowego wchodzi kilkanaście pojazdów, w tym: samochody ciężarowo-terenowe, agregat prądotwórczy, wóz zabezpieczenia technicznego, sanitarka, pojazdy czterokołowe typu „quad” oraz maszt oświetleniowy, łódź ratownicza i zestaw sprzętu do działań ratowniczych, sprzęt inżynieryjny i środki łączności. Zaprezentowany moduł jest tylko przykładową kompilacją sprzętu. Jego skład może być dostosowywany do konkretnej sytuacji i potrzeb.

W warsztatach licznie udział wzięli przedstawiciele organów samorządu terytorialnego z powiatu olsztyńskiego, szczycieńskiego, mrągowskiego i nidzickiego, zajmujący się na co dzień sprawami zarządzania kryzysowego. Ponadto obecni byli przedstawiciele warmińsko-mazurskiej policji, żandarmerii wojskowej, straży pożarnej, straży granicznej, żołnierze i pracownicy 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej, a także wojewódzki lekarz weterynarii oraz powiatowi lekarze weterynarii, dyrektor doradztwa rolniczego i dyrektor wojewódzkiej stacji pogotowia ratunkowego.

Dodaj komentarz

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.