PRZYSIEGĘ WOJSKOWĄ ZŁOŻYLI JUŻ DAWNO. WRÓCILI, BY WSPIERAĆ LOKALNĄ SPOŁECZNOŚĆ

PRZYSIEGĘ WOJSKOWĄ ZŁOŻYLI JUŻ DAWNO. WRÓCILI, BY WSPIERAĆ LOKALNĄ SPOŁECZNOŚĆ

Mowa o ponad 70 ochotnikach, którzy ukończyli już szkolenie wyrównawcze w 45 batalionie lekkiej piechoty w Olsztynie skierowane dla rezerwistów. Kandydaci szkolenia stawili się 6 marca pod jednostką 4 Warmińsko- Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej by przejść intensywne szkolenie rozłożone na 4 weekendy.

Terytorialsi przez ostatnie tygodnie pogłębiali swoją wiedzę z poszczególnych zagadnień m.in. zasad zachowania się na współczesnym polu walki oraz przetrwania, by dziś stanąć przed ważnym egzaminem zwanym pętlą taktyczną szkolenia wyrównawczego.

Ważnym elementem egzaminu była pomoc przedmedyczna i topografia. „Jednak główny nacisk szkolenia został położony na naukę praktycznych umiejętności posługiwania się bronią, gdzie byli rezerwiści doskonalili strzelanie z karabinku MSBS Grot, częściowe rozkładanie broni oraz ładowanie magazynka na czas. Kolejnym, istotnym elementem pętli taktycznej było poruszanie się w marszu w zróżnicowanym terenie, przekraczanie niebezpiecznych terenów, czy też reakcja żołnierza na kontakt ogniowy. Trudy egzaminu pokonali wszyscy żołnierze.”- podsumował ppor. Marcin BUKOWSKI, dowódca kompanii szkolnej z 45blp. Terytorialsi docelowo zasilą poszczególne bataliony w województwie warmińsko- mazurskim wchodzące w skład 4W-MBOT.

Wszystkie szkolenia odbywają się zgodnie z wytycznymi sanitarno- epidemicznym i zanim ochotnicy przekroczą bramę koszar poddawani są testom na obecność koronawirusa. Kolejne szkolenia w 4W-MBOT już w kwietniu, tym razem na szkolenie podstawowe kandydaci stawią się w Morągu i Giżycku. Szkolenie zakończy się uroczystą przysięga wojskową 24 kwietnia.

W szeregach Wojsk Obrony Terytorialnej w chwili obecnej jest już ponad 27 tyś. żołnierzy.

Dodaj komentarz

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.