ŚLADAMI 5. WILEŃSKIEJ BRYGADY ARMII KRAJOWEJ

ŚLADAMI 5. WILEŃSKIEJ BRYGADY ARMII KRAJOWEJ
Zimowy Rajd Pieszy Śladami 5. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej to kolejna inicjatywa Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Koła Powiatowego w Ostródzie i Jednostki Strzeleckiej 1028 Gietrzwałd im. płk Zygmunta Szendzielarza ps. Łupaszka.

Jego marszruta odbywała się według dziennika por. Henryka Wieliczko ps. Lufa.
W mroźny, sobotni poranek, 10 lutego 2018 r., młodzi ludzie pod kierunkiem st. chor. ZS Wojciecha Gudaczewskiego, ruszyli trasą z Biesala w kierunku wioski Jadaminy, w której w 1946 roku stacjonował oddział partyzancki 5. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej dowodzony przez majora Zygmunta Szendzielarza ps. Łupaszka. Mimo niskiej temperatury chętnych do aktywnego spędzenia czasu nie brakowało.
– To już trzeci rajd, który organizujemy na terenie gminy Gietrzwałd – mówi st. chor. ZS Wojciech Gudaczewski. – Dwa poprzednie miały miejsce w latach 2016-2017 ale po raz pierwszy spotykamy się w warunkach zimowych. Zapewniam, że atrakcji dziś nie zabraknie.
I rzeczywiście, po drodze rajdu były konkurencje sportowe (bieg na 100 metrów), wspólne śpiewanie pieśni partyzanckich, gorąca żołnierska kawa, a przede wszystkim gawędy historyczne, nt. działalności 5 Wileńskiej Brygady AK, które prowadził Dowódca JS 1028 st. chor. ZS Wojciech Gudaczewski.
W Jadaminach uczestnicy rajdu, wspólnie z księdzem drużynowym Pawłem Rzosińskim, kapelanem Jednostki, odmówili modlitwę za Ojczyznę i zapalili znicz, upamiętniając żołnierzy Majora „Łupaszki”.
Po przejściu około 10 km Zimowy Rajd Pieszy Śladami 5. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej zakończył się historycznym quizem. Najwięcej punktów uzyskał st. strzelec Tomasz Jagosz i to on otrzymał pamiątkowy ryngraf. Każdy uczestnik rajdu otrzymał też pamiątki przygotowane przez organizatorów.

Dodaj komentarz

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.