ŚWIĘTO PLONÓW W GMINIE ŁUKTA

ŚWIĘTO PLONÓW W GMINIE ŁUKTA

Tegoroczne Dożynki Gminne odbyły się 7 września, na placu przy stadionie klubu sportowego Warmiak Łukta. W tym roku swoje przepiękne stoiska wystawiły wszystkie 18 sołectw.

Kramy były bogato zdobione wiejskimi dekoracjami, wśród których nie zabrakło narzędzi gospodarskich, ozdób ze słomy, warzyw i owoców. Ale to, co najsilniej przyciągało do stoisk, to zapachy domowych dań i wyrobów. Święto plonów rozpoczęła uroczysta Msza Święta o godz. 14:00 odprawiona przez ks. proboszcza Zbigniewa Żabińskiego.

Starostami dożynek byli Lidia i Jerzy Grabowscy, małżeństwo z Florczak, którzy od 1982 roku prowadzą gospodarstwo rolne. Jak co roku przyznano specjalne wyróżnienia dla rolników z gminy Łukta. Ich praca została zauważona przez Wójta i Radę Gminy Łukta. W tym roku wyróżnionymi rolnikami są: państwo Barbara i Roman Ciecierscy (prowadzą gospodarstwo rolne w Kojdach), pan Andrzej Bednarek (prowadzi gospodarstwo rolne w Strzałkowie) i pan Mirosław Adamczyk (zajmuje się hodowlą królików rasy kalifornijski czarny w Mostkowie).

Stosunkowo młodym zwyczajem jest również wręczanie wyróżnień lokalnym przedsiębiorcom, niekoniecznie związanym z działalnością rolniczą. W tym roku do wyróżnionych należą: Wiesław Kawczyński (prowadzi w Łukcie firmę „Kamech”), Marek Zwoliński (wraz z małżonką Małgorzatą od 1992 roku prowadzą sklep spożywczo-przemysłowy w Mostkowie) oraz Mirosław Wojtkowski (jest właścicielem firmy „Serwis i sprzedaż opon” w Ględach).

Po części oficjalnej dożynek, Gminny Ośrodek Kultury w Łukcie zorganizował konkurs dla sołectw, składający się dwóch konkurencji na czas. Pierwsze zadane polegało na uzupełnieniu pustej butelki wodą za pomocą tylko jednego kubeczka. Drugie zadanie to sztafeta, podczas której nie wolno było dotknąć podłoża stopą. Po dotarciu na półmetek uczestnik musiał opróżnić kieliszek z tajemniczą zawartością. Zwycięstwo w konkursie sołectw przypadło sołectwu Komorowo. Na drugim miejscu uplasowało się sołectwo Wynki. Ostanie, zaszczytne miejsce na podium zajęło sołectwo Kozia Góra. Fundatorem nagród byli: Wójt Gminy Łukta Robert Malinowski, Przewodnicząca Rady Gminy Łukta Marta Drozdowska oraz Wiceprzewodnicząca Rady Gminy Łukta Małgorzata Zając. Zwycięzcom Gratulujemy!

Dożynki to nie tylko podziękowania, nagrody, konkursy czy przepiękne stoiska ze swojskimi, domowymi wyrobami, ale także zabawa. W części artystycznej o godz. 18:00 zgromadzoną publiczność przed sceną zabawiał zespół muzyki tanecznej Jorrgus. Po koncercie rozpoczęła się zabawa taneczna, która trwała do północy.

źródło: Gmina Łukta

ZOBACZ FOTORELACJĘ Z IMPREZY

ŚWIĘTO PLONÓW W GMINIE ŁUKTA

 

Dodaj komentarz

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.