WYJĄTKOWA WYSTAWA „TU ZRODZIŁA SIĘ SOLIDARNOŚĆ”

WYJĄTKOWA WYSTAWA "TU ZRODZIŁA SIĘ SOLIDARNOŚĆ"

Czarno-białe zdjęcia strajkujących pracowników i grafiki ilustrujące wydarzenia z sierpnia 1980 roku można zobaczyć na wystawie „Tu rodziła się Solidarność”.

Przygotowaną przez IPN ekspozycję odsłonięto w Ostródzie. Jest to ważna edukacyjna prezentacja – przekonuje Tadeusz Lubaszewski, były członek zarządu regionu NSZZ Solidarność.

Coraz bardziej zapominamy o tym, dlaczego jesteśmy w tym miejscu, w jakim jesteśmy obecnie. Weźmy pod uwagę obecną sytuację Białorusi. U nas też wyglądało to w ten sposób, że trzeba było sobie tę wolność wywalczyć: wolność słowa, możliwość wyjeżdżania za granicę  Polski bez kłaniania się. Wiele osób o tym nie pamięta.

Były działacz Solidarności, kolekcjoner pamiątek dotyczących Związku – Kazimierz Jędrzej Wosiek podkreśla czytelność ukazywanych treści.

– Dokumentowanie jest bardzo ważne. To jest cały sierpień 1980 roku w pigułce, poczynając od wydarzeń w Ostródzie. Kompletna ciekawostka, że to uciekło. Jesteśmy jeszcze żyjącymi osobami, które tam były, widziały i przeżywały to, dlatego towarzyszy mi pewne wzruszenie.

Pierwszy strajk w regionie warmińsko-mazurskim odbył się właśnie w Ostródzie 4 sierpnia, 40 lat temu.

Edukacyjna prezentacja eksponowana jest na 15 tablicach umieszczonych przy kościele Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny. Można ją oglądać do 25 sierpnia. Potem – wraz z podobnymi prezentacjami w 53 miastach Polski zostanie przeniesiona do Warszawy.

Źródło: RO

Dodaj komentarz

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.