ŻOŁNIERZE WOT WSPIERAJĄ POLICJĘ W MONITOROWANIU OSÓB PRZEBYWAJĄCYCH NA KWARANTANNIE

ŻOŁNIERZE WOT WSPIERAJĄ POLICJĘ W MONITOROWANIU OSÓB PRZEBYWAJĄCYCH NA KWARANTANNIE
Żołnierze 42 Batalionu Lekkiej Piechoty w Morągu wspierali policję w monitorowaniu osób przebywających na kwarantannach od kwietnia tego roku, natomiast ta współpraca została zwiększona w związku z nawrotem drugiej fali pandemii.

Zostały wyznaczone siły do wsparcia policji. Początkowo były to wspólne mieszane patrole z policją w których to musiał być żołnierz i funkcjonariusz policji, natomiast od dnia 30 października na mocy rozporządzenia Rady Ministrów żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej mogą samodzielnie prowadzić kontrole kwarantanny.
„Wykonujemy telefon, nawiązujemy kontakt wzrokowy z osobą, na którą nałożona jest kwarantanna. Jednocześnie dopytujemy o stan zdrowia, o samopoczucie i nie pozostajemy obojętni na potrzeby tych osób. W szczególności starszych czy samotnych, dostarczamy im również zakupy i leki.”
Każdego dnia średnio 50 żołnierzy naszej Brygady jest zaangażowanych w te działania w całym województwie. A od początku listopada udało im się skontrolować blisko 40 tysięcy adresów. Do wsparcia policji zaangażowane zostały też Wojska Operacyjne i aktualnie prowadzimy patrole mieszane wraz z żołnierzami 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej.
Wspieranych przez żołnierzy WOT jest aktualnie 16 z 19 powiatów, w których ten nadzór osób przebywających na kwarantannach jest realizowany.
Żolnierze z 42 Batalionu Lekkiej Piechoty kontrolują osoby w powiecie ostródzkim, działdowskim oraz iławskim.   Żołnierze WOT otrzymują bazę adresów z wykazem osób, które należy sprawdzić danego dnia, a następnie pojazdami wydzielonymi przez Policje, Dywizje lub Brygadę weryfikują poprawność kwarantanny.
W przypadku gdyby okazało się że w trakcie kontroli wykryto przypadek łamania zasad kwarantanny żołnierz zobowiązany jest sporządzić ze zdarzenia notatkę oraz zgłosić sprawę swoim wyższym przełożonym, w tym przypadku tj. policji.

Dodaj komentarz

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.