SPOTKANIE EDUKACYJNE I KULIG W NADLEŚNICTWIE STARE JABŁONKI

SPOTKANIE EDUKACYJNE I KULIG W NADLEŚNICTWIE STARE JABŁONKI

6 lutego 2018 r. uczniowie z Ostródy oraz część dzieci pracowników nadleśnictwa uczestniczyły z spotkaniu edukacyjnym. Było to wyjątkowe spotkanie. A dlaczego? Bo nie często zdarza się okazja jechać na wybrane punkty programu saniami zaprzężonymi w konie. Czyli kulig. A śnieg tej zimy dopisał.

Drzewo doborowe, spałowanie, zrąb, odbiórka drewna, zrywka drewna, wywóz – to tematy wizyty dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Ostródzie u leśników Nadleśnictwa Stare Jabłonki.

Dzieci dowiedziały się o zbieraniu szyszek z drzew, drzew wyjątkowych. Wyjątkowych ze względu na to, że są one drzewami doborowymi to znaczy, że wyhodowane z nich sadzonki sosen będą miały cechy odziedziczone po tych dorodnych, prostych, mało sękatych i wysokich „rodzicach”. Noszą one miano „Sosny Taborskiej”.

Wiedzą już, że zwierzęta jeleniowate – przede wszystkim jelenie – o tej porze roku wyrządzają szkody w młodym, małym lesie sosnowym, ogryzając zębami korę. Ażeby ograniczyć szkody, czyli tzw. spałowanie, leśnicy udostępniają im tą korę na ściętych drzewkach, drzewach, które i tak zaplanowane są do wycięcia w ramach pielęgnacji lasu.

Zobaczyły też jak mierzy się ścięte drzewo, jak je się ściąga do drogi i ładuje na samochód ciężarowy, po co je się mierzy i ewidencjonuje. Rozumieją dlaczego się te drzewa wycina i wiedzą co będzie później z niego robione.

Dowiedziały się, że leśnicy w miejscu wyciętego, dojrzałego lasu będą wiosną sadzić nowy, młody las.

I co najważniejsze, chcą ten nowy las posadzić wraz ze swoimi rodzicami. Oczywiście to umożliwimy i spotkamy się wiosną tego roku na „Rodzinnym sadzeniu lasu”.

Ognisko? Ognisko też było, pieczenie kiełbaski, gorąca herbata. A potem ……? Potem było lepienie bałwana i „bitwa na śnieżki” w której nawet panie nauczycielki brały czynny udział.

Dzielne koniki zawiozły bezpiecznie wszystkie dzieci do lasu jak i z powrotem do autokaru.

„My pierwszy raz jechałyśmy kuligiem i to jeszcze w lesie. Koniki są takie fajne, było super” – powiedziały na zakończenie trzy dziewczynki.

Dzisiejsza lekcja bez wątpienia zostanie na długo zapamiętana przez jej uczestników.

Zapraszamy wiosną na „Rodzinne sadzenie lasu”.

źródło: Nadleśnictwo Stare Jabłonki

 

Dodaj komentarz

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.