CZY PIĄTEK TRZYNASTEGO MUSI BYĆ PECHOWY?

Piątek trzynastego to dzień napawający niepokojem nawet osoby, które nie wierzą w przesądy. To pechowe zestawienie było inspiracją dla twórców filmowych i muzyków. Skąd wziął się zabobonny lęk przed piątkiem trzynastego?

  • Nie we wszystkich krajach piątek trzynastego uważany jest za pechowy
  • Tam, gdzie obowiązuje ten przesąd ludzie faktycznie obawiają się tej daty
  • Paniczny lęk przed trzynastym dniem miesiąca zyskał status jednostki chorobowej o nazwie paraskewidekatriafobia

Piątek 13 – dlaczego uważa się go za pechowy?

Przesądy towarzyszą ludziom od wieków. Najczęściej trudno określić ich pochodzenie i czas, w którym powstały. Piątek 13 jest pechowy dla mieszkańców krajów anglosaskich, francuskojęzycznych i niemieckojęzycznych oraz w Polsce, Estonii, Skandynawii, Słowacji, Czechach, Bułgarii, Belgii i na Filipinach. We Włoszech pechowy jest piątek 17, zaś w Grecji, Rumunii i Hiszpanii trzynasty, lecz wtorek.

Według powszechnych teorii swoją złą sławę piątek 13 zawdzięcza wydarzeniom, które miały miejsce we Francji 13 października 1307 roku – był to oczywiście piątek. W tym czasie król Filip Piękny poważnie zadłużył się u zakonu Templariuszy. Nie chcąc regulować swoich zobowiązań, oskarżył zakonników o sodomię, bałwochwalstwo i herezję. W porozumieniu z papieżem Klemensem wydał polecenie aresztowania i zgładzenia przywódców zakonu. 13 października doszło do aresztowań. Wielu zakonników latami torturowano i mordowano. Wielkiego Mistrza Zakonu za herezję skazano na śmierć na stosie. Umierając przeklął on króla, papieża i królewskiego kanclerza, Wilhelma de Nogaret. W agonii krzyczał, że każdy, kto jest świadkiem jego śmierci, nie dożyje kolejnego roku. Tak też się stało – osoby objęte klątwą zmarły.

Piątek był dniem poświęconym słowiańskiej bogini Mokosz. Prawdopodobnie była ona partnerką Dadźboga czy gromowładnego Peruna. Mokosz była boginią seksualności, płodności oraz burz. Symbolem kobiecości i uosobieniem matki ziemi. Niestety miała też drugie, mniej pozytywne, wampiryczne oblicze. Podobno małżonek przyłapał ją na zdradzie i strącił na ziemię, na której pozostała na wieki. Chrześcijaństwo wprowadzane na ziemie słowiańskie zmieniło postrzeganie Mokosz. Z bogini stała się demonem. Czczenie jej było złe, dlatego poświęcony jej piątek stał się czasem zła. Aż do XVI wieku podczas spowiedzi kobiety pytane były, czy oddawały cześć pradawnej bogini. Celebracja kobiecości była zagrożeniem dla męskiego porządku świata.

Przez chrześcijan piątek uważany był za dzień, w którym zatriumfowało zło – to dzień śmierci Jezusa. W ostatniej wieczerzy, która miała miejsce w przeddzień ukrzyżowania, udział brało trzynastu uczestników – Jezus i dwunastu apostołów. Dodatkowo trzynasta księga Apokalipsy św. Jana mówi o bestii – to nadaje trzynastce wymiar demoniczny. Piątek 13 to symboliczny, chwilowy triumf Szatana. Kiedy na krzyżu umarł Jezus, to do jego zmartwychwstania nie było boga między ludźmi. Panowanie na ten czas przejęły demony.

12 to cyfra święta, kompletna. Jest dwanaście miesięcy, dwanaście znaków zodiaku, doba składa się z 24 godziny – dwóch dwunastek. Starożytni Egipcjanie wierzyli, ze życie człowieka dzieli się na dwanaście etapów, trzynastym jest śmierć. Liczba dwanaście symbolizuje ład i harmonię świata. Dodanie do niej jedynki powoduje zaburzenie tej harmonii, chaos, zamęt i zniszczenie. W tarocie trzynastą kartą Arkanów Wielkich jest Śmierć.

Piątek 13 – co robić, a czego nie robić?

Piątek 13 to dzień, w którym magia działa silniej. W tym czasie dobrze jest odprawiać obrzędy związane z kobiecością. Ich rodzaj uzależniamy oczywiście od fazy Księżyca. Nie jest to dobry dzień na rozpoczynanie nowych spraw. Nie zakładajmy w tym czasie firmy, nie kupujmy domu ani samochodu, nie podejmujmy kluczowych życiowych decyzji. Podobno pecha potęgują kichanie i kąpiel. W tym dniu powinniśmy nosić te same ciuchy, co dzień wcześniej – ma to zatrzymać przy nas wibrację dwunastego. W piątek 13 unikamy rzeczy, które zwykle przynoszą pecha. W tym dniu ich działanie jest magicznie wzmocnione. Nie przechodzimy więc pod drabiną, staramy się, aby czarne koty nie przebiegały nam drogi z prawej strony na lewą. Szczególnie czujnym należy być, jeśli na nasz piątek nałoży się pełnia Księżyca. Podobno taki układ powoduje dziwne zmiany w zachowaniu ludzi, wzrost przestępczości, wypadki, choroby i jest gwarancją, że nic w tym dniu nam się nie uda.

Wiara w pechowość piątku 13 nie była niegdyś zjawiskiem powszechnym. Wzrost jej popularności nastąpił na początku XX wieku. Współcześnie paniczny strach przed tym dniem przekłada się na całkiem realne ekonomiczne straty. Ludzie, spodziewając się pecha, nie latają samolotami, nie zawierają umów i nie kupują. Z drugiej strony można ten lęk przekuć na sukces – przykładem może być seria filmów o psychopatycznym mordercy Jasonie Voorheesie – “Piątek 13”. Jednak najgorsze, co może nam się w tym dniu wydarzyć to samosprawdzające się przepowiednie. Zamiast więc wypatrywać pecha przyjmijmy, że piątek trzynastego to bardzo szczęśliwy dzień. Im bardziej w to wierzymy, tym więcej dobrego może nam się wydarzyć.

Dodaj komentarz

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.